Ve velký a veselý mejdan se proměnil sobotní čtvrtý ročník charitativního festivalu People for Africa aneb Nasajem s Masajem v českoskalické sokolovně. Kdo přišel, ten se nejen dobře bavil, ale vstupným také pomohl provozu školy v tanzanské vesnici Mto wa Mbu.
Podle hlavního organizátora festivalu Jiřího "Georga" Rosy přišlo do sokolovny 240 platících návštěvníků. "Výtěžek ze vstupného činil 16 560 korun a ještě jsme získali dalších pět tisíc korun. Je to dáno prodejem knížky, kterou jsme dali dohromady s mým kamarádem Vaškem "Vicenzem" Duškem a mými přednáškami," řekl nám Rosa. Do Afriky tak poputuje přibližně 900 dolarů.
Návštěvníky festivalu hned na začátku navnadila punková kapela Nátěrová hmota. Pak už jeviště patřilo očekávané hvězdě večera – skupině Totem´s, která se jako jediná kapela v Čechách věnuje hudebnímu stylu hard-tramp. Show jedenácti muzikantů a zpěváků se skvělými texty písničkáře Vlasty Třešňáka připomínalo divadelní představení. "Je to na české hudební scéně nevídaná kapela. Jsem rád, že jsem přišel," nechal se slyšet Michal Nývlt z Náchoda.
Kdo má rád řízný death metal, ten si přišel na své u kapely Tortharry. To už bylo publikum v pořádném varu. Pak přišlo velké překvapení. Do Skalice totiž dorazila industrial metal kapela s prvky elektronické hudby – Rammstein. Nebyli to samozřejmě temní muzikanti z bývalé NDR, ale tři jejich skladby zahráli členové příležitostného seskupení nazvaného Společnost Járy Bašeho, pana řídícího ze Studnice.
V kapele zpíval nejen Baše, zpěvák známé skupiny The Ňadras, ale za bicí usedl a za bubnem s plynovou maskou na obličeji skotačil Jiří Rosa ze stejné formace. "Sešli jsme se měsíc před festivalem a nazkoušeli tři skladby. Přece jenom nižší hlasové polohy více vyhovovaly našemu zpěvákovi," smál se Rosa. Festival doplnily revival brazilské metalové kapely Sepultura a ska a punková skupina Groteska.
"Chci poděkovat všem, kteří přišli a podpořili dobrou věc. Každá pomoc je dobrá. I kdyby přišlo méně lidí a pomohli jen několika africkým dětem, stálo by to za to," uvedl Rosa. Ten společně s Duškem po prvním ročníku festivalu v Tanzanii dobudovali školu a další dva ročníky pomohly sirotčinci v Majengu. "Nyní zaplatíme dvě učitelky, údržbu školy a aspoň jedno jídlo denně pro každé dítě. Je to už skutečná funkční škola a z toho máme radost. Část peněz půjde i na léky proti malárii, na kterou umírají hlavně děti," dodal Jiří Rosa.
Foto Hynek Šnajdar
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek