Ve velký a veselý mejdan se proměnil sobotní čtvrtý ročník charitativního festivalu People for Africa aneb Nasajem s Masajem v českoskalické sokolovně. Kdo přišel, ten se nejen dobře bavil, ale vstupným také pomohl provozu školy v tanzanské vesnici Mto wa Mbu.
Podle hlavního organizátora festivalu Jiřího "Georga" Rosy přišlo do sokolovny 240 platících návštěvníků. "Výtěžek ze vstupného činil 16 560 korun a ještě jsme získali dalších pět tisíc korun. Je to dáno prodejem knížky, kterou jsme dali dohromady s mým kamarádem Vaškem "Vicenzem" Duškem a mými přednáškami," řekl nám Rosa. Do Afriky tak poputuje přibližně 900 dolarů.
Návštěvníky festivalu hned na začátku navnadila punková kapela Nátěrová hmota. Pak už jeviště patřilo očekávané hvězdě večera – skupině Totem´s, která se jako jediná kapela v Čechách věnuje hudebnímu stylu hard-tramp. Show jedenácti muzikantů a zpěváků se skvělými texty písničkáře Vlasty Třešňáka připomínalo divadelní představení. "Je to na české hudební scéně nevídaná kapela. Jsem rád, že jsem přišel," nechal se slyšet Michal Nývlt z Náchoda.
Kdo má rád řízný death metal, ten si přišel na své u kapely Tortharry. To už bylo publikum v pořádném varu. Pak přišlo velké překvapení. Do Skalice totiž dorazila industrial metal kapela s prvky elektronické hudby – Rammstein. Nebyli to samozřejmě temní muzikanti z bývalé NDR, ale tři jejich skladby zahráli členové příležitostného seskupení nazvaného Společnost Járy Bašeho, pana řídícího ze Studnice.
V kapele zpíval nejen Baše, zpěvák známé skupiny The Ňadras, ale za bicí usedl a za bubnem s plynovou maskou na obličeji skotačil Jiří Rosa ze stejné formace. "Sešli jsme se měsíc před festivalem a nazkoušeli tři skladby. Přece jenom nižší hlasové polohy více vyhovovaly našemu zpěvákovi," smál se Rosa. Festival doplnily revival brazilské metalové kapely Sepultura a ska a punková skupina Groteska.
"Chci poděkovat všem, kteří přišli a podpořili dobrou věc. Každá pomoc je dobrá. I kdyby přišlo méně lidí a pomohli jen několika africkým dětem, stálo by to za to," uvedl Rosa. Ten společně s Duškem po prvním ročníku festivalu v Tanzanii dobudovali školu a další dva ročníky pomohly sirotčinci v Majengu. "Nyní zaplatíme dvě učitelky, údržbu školy a aspoň jedno jídlo denně pro každé dítě. Je to už skutečná funkční škola a z toho máme radost. Část peněz půjde i na léky proti malárii, na kterou umírají hlavně děti," dodal Jiří Rosa.
Foto Hynek Šnajdar