Veřejné prostranství mezi školami očima červenokosteleckých dětí
- Název:
- Veřejné prostranství mezi školami očima červenokosteleckých dětí
- Datum konání:
- 06.03.2014 - 03.04.2014
- Místo konání:
- Červený Kostelec - Červený Kostelec
- Kategorie:
- Výstava
Popis
V prostoru městské knihovny si budete moci od 6. března prohlédnout všechny práce dětí ZUŠ Červený Kostelec prezentované v rámci náchodské výtvarné soutěže nazvané Mávnutím kouzelného proutku.
Soutěžící se měli porozhlédnout po okolí svého města a navrhnout výtvarně krásnější, čistější a modernější místa, ve kterých by chtěli žít. Červenokostelecké děti inspirovalo veřejné prostranství mezi školami, které je teď hodně diskutovaným problémem, a kromě toho si žáci vyzkoušeli urbanistické projektování na dvou velkých papírových modelech imaginárních měst.
Výstavu s dětmi připravila výtvarnice a učitelka Radka Šimková za pomoci Mgr. Hany Novákové-Venzhöferové.
Veřejné prostranství mezi školami očima červenokosteleckých dětí
Na podzim loňského roku vyhlásila náchodská Galerie výtvarného umění další ročník své výtvarné soutěže, tentokrát s podtitulem Mávnutím kouzelného proutku. Soutěžící se měli porozhlédnout po okolí svého města a navrhnout výtvarně krásnější, čistější a modernější místa, ve kterých by chtěli žít. Do soutěže se zapojily i děti z výtvarného oboru Základní umělecké školy v Červeném Kostelci. Vznikla tak řada kreseb a maleb, které reagují na otázku Co byste si, děti, přály mít v blízkosti vaší školy a jak by to mělo vypadat, případně fungovat? Tyto práce navazují na veřejností diskutované téma případné demolice stávající budovy čp. 452 („Sazka") .
Náchodská galerie všechna díla dodaná do soutěže na přelomu ledna a února vystavila a dvě z nich dokonce ocenila. V kategorii Děti do 6 let obsadila 2. místo práce Terezy Rubáčkové a Kristýny Vojtěchové s názvem Koupaliště. Zvláštní cenu poroty v kategorii Děti 7–14 let pak získala kolektivní práce dětí pojmenovaná Nové hřiště pro náš Kostelec. V tomto případě se jedná o trojrozměrný model, ve kterém se uplatnily nejrůznější druhotně použité artefakty.
V prostoru červenokostelecké městské knihovny si budete moci od 6. března 2014 prohlédnout všechny práce prezentované v rámci náchodské výtvarné soutěže. Doplní je navíc dva velké papírové modely imaginárních měst, při jejichž tvorbě si žáci kostelecké ZUŠky vyzkoušeli urbanistické projektování. Velmi záhy zjistili, že utváření organismu města tak, aby tvořil funkční a vyvážený celek, je zajímavá, ale náročná disciplína. Dojde-li totiž k upřednostnění zájmu jedince na úkor celku, nemůže celý systém dobře fungovat a většinou ztrácí i své estetické kvality.
Mgr. Hana Nováková-Venzhöferová, leden 2014
Místo konání
- Místo:
- Červený Kostelec -
- Město:
- Červený Kostelec
Popis
Červený Kostelec leží v malebném východním podhůří Krkonoš uprostřed regionu Náchodsko - Trutnovsko. První zmínka o tehdejším Kostelci se přesně objevila 22. srpna 1362 v konfirmační knize pražské diecéze. Přesně se v této knize píše o ustanovení faráře Heřmana na kostelecké faře patronem kostela červenohorským panem Mikulášem Písklem.
Počet obyvatel se v posledních letech ustálil na osmi a půl tisíci. Území města se rozkládá v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor v nadmořské výšce cca 400 metrů a je přirozeným východiskem do jednoho z nejkrásnějších krajů České republiky. Není to však „skanzen", ale naopak velmi živé město, kde se stále něco děje. Bohatá je činnost sportovních, kulturních a společenských organizací a spolků. To dohromady dává pestrou paletu možností využívání a užívání volného času.
Nejvýznamnější každoroční akcí je pětidenní mezinárodní folklorní festival, který je jedním z největších v Evropě pod patronací I. O. V. UNESCO.