Jan Špáta, stále s námi...
- Název:
- Jan Špáta, stále s námi...
- Datum konání:
- 25.10.2012 19.00 h
- Místo konání:
- Jiráskovo divadlo - Hronov
- Kategorie:
- Oznámení
Popis
Program: Na úvod povídání o osobě a díle Jana Špáty s návazností na jeho dceru Olgu Špátovou, poté promítání filmu Největší přání. Na závěr beseda s Olgou Sommerovou i Olgou Špátovou.
NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ
Celovečerní dokumentární film Olgy Špátové.
Zdánlivě jednoduchá otázka „Jaké je tvoje největší přání?" provokuje oslovené k formulování životních hodnot. Hrdiny tohoto filmu jsou mladí lidé narozeni na sklonku komunistického režimu nebo krátce po Sametové revoluci. Nepoznali politický útlak, žijí v relativním blahobytu a jsou první dospělou generací, která se utvářela ve svobodné společnosti.
Největší přání volně navazuje na stejnojmenné filmy klasika českého dokumentárního filmu Jana Špáty z roku 1964 a 1989. Zmapoval v nich sny a postoje mladých lidí v historicky zlomových okamžicích totality. 17. listopadu 1989 natáčel do druhého dílu Největšího přání studentskou demonstraci na Národní třídě, která přinesla do Československa svobodu a demokracii. V té době bylo jeho dceři Olze pět let. Po dvaceti letech navazuje pětadvacetiletá režisérka na jeho tvorbu, aby svým celovečerním filmem Největší přání představila další, tedy svou generaci.
LÁSKA, RODINA, ÚSPĚCH, SVOBODA jsou přetrvávající hodnoty, vlastní všem třem posledním generacím. I když je společenská a politická situace odlišná, řada hrdinů, objevujících se v těchto třech filmech, se snaží hledat a pojmenovat svou představu štěstí.
Režisérka nahlíží na svoje téma ve školách, věznicích, v ústavech, na demonstracích, ve městě i na venkově, je přítomna zrození i umírání. Svá srdce otevírají vyvrhelové společnosti, ambiciózní profesionálové, zamilovaní, občanští aktivisté i naprosto průměrní.
Největší přání je esejem o člověku na počátku životní cesty, o jeho bezradnosti, ale i vůli k nalezení smyslu života, o všudypřítomné touze po lásce, o neumlčitelnosti ideálů mládí. Je inspirací pro vrstevníky a zároveň vzkazem bývalým mladým, že ti současní v sobě nesou překvapující a podivuhodnou naději.
Místo konání
- Místo:
- Jiráskovo divadlo -
- Město:
- Hronov
Popis
Dominantou hronovského náměstí je Jiráskovo divadlo. Bylo postaveno podle projektu Ing. arch. Jindřicha Freiwalda Od roku 1931 se v něm každoročně konají mezinárodní přehlídky amatérského divadla Jiráskovy Hronovy. Na budově je umístěnareliéfní pamětní deska obětem 1. světové války od J. Horejce z roku 1932, v přízemí busta Aloise Jiráska a Josefa Čapka, provedená F. Bartákem. V přístavbě divadla se nachází od roku 1999 nový víceúčelový sál Josefa Čapka (realizován podle projektu arch. Miloše Skaunice). Ve druhém patře divadelní budovy najdeme Jiráskovo muzeum zaměřené k historii a národopisu Hronovska a k osobě a dílu Aloise Jiráska.