Varhanní koncert
- Název:
- Varhanní koncert
- Datum konání:
- 07.06.2018 19.00 h
- Místo konání:
- Kostel sv. Vavřince - Náchod
- Kategorie:
- Hudba
Popis
Pavel SVOBODA - varhaník
Program: Johann Sebastian Bach, Johann Pachelbel, Robert Schumann, Charles-Marie Widor
Varhaník Pavel Svoboda je laureátem soutěží Pražské Jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig. Hudbě se začal věnovat na ZUŠ v Dobrušce, hru na varhany studoval na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě Josefa Rafaje a Václava Rabase. Absolvoval AMU v Praze u doc. Jaroslava Tůmy, řadu interpretačních kurzů u významných varhaníků a roční stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Leo van Doeselaara. Na magisterské studium navázal disertací, na které pracuje v rámci doktorátu HAMU v Praze. Po prvním roce studia varhan získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě a obdržel Cenu interpretace od Nadace Český hudební fond. Je nositelem 1. ceny a titulu Laureáta z Mezinárodní interpretační soutěže Brno, druhé ceny z Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena a třetí ceny z mezinárodní soutěže v Německu, konané v rámci 36. ročníku Internationale Orgelwoche Korschenbroich. V roce 2013 se stal laureátem soutěže Pražské jaro, v roce 2016 získal 2. cenu a titul Bachpreisträger v prestižní mezinárodní soutěži v Lipsku. Je dramaturgem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka a předsedou spolku PROVARHANY, který se zaměřuje na ochranu historických varhan. V roce 2014 bylo vydáno jeho CD “Historické varhany v Dobrušce 1727“ s tvorbou autorů Buxtehude, Muffat, Bach, Walther.
Místo konání
- Místo:
- Kostel sv. Vavřince -
- Město:
- Náchod
Popis
Kostel svatého Vavřince je farní kostel v náchodské farnosti. Stojí uprostřed centrálního náchodského Masarykova náměstí a je chráněn jako kulturní památky ČR.
Tento kostel je jedním z mála v Čechách, kolem kterého se nikdy nepostavil a nevznikl hřbitov, ten byl a je u původního kostela svatého Jana Křtitele na Starém městě.
Kostel byl pravděpodobně vystavěn kolem roku 1310. Kostel roku 1441 vyhořel a po roku 1570 se po požáru zřítil dřevěný strop lodi a kruchta. Po požáru byly obě věže sníženy, odstraněny římsy a byly opatřeny dnešní dřevěnou nástavbou. Poslední větší stavební změny byly provedeny v 18. století.
Kostel je jednolodní, původně gotický. Nejstarší částí stavby je presbytář s pěti stranami a čtymi opěráky. V přední lodi kostela jsou dva oltáře - vlevo oltář svatné Anny, vpravo oltář Panny Marie. Kazatelna je z roku 1791, původní byla převezena do kostela svatého Jana Křtitele ve Starém Městě.
Bohoslužby se zde konají každý den mimo pondělí.