V televizi a v denním tisku proběhla informace, že úředníci Ministerstva životního prostředí (MŽP) povolili zahraničním těžařským společnostem geologický průzkum v některých lokalitách, zda se v nich nachází ložiska ropy a břidlicového plynu. Jedním z těchto území je i Trutnovsko a Broumovský výběžek. Města v tomto regionu však s rozhodnutím nesouhlasí.
MŽP zdůvodnilo svůj souhlas tím, že se zatím jedná pouze o geologický průzkum, což automaticky neznamená, že zde bude povolena těžba plynu. Toto rozhodnutí však dosud není pravomocné. Průzkum má kromě geofyzikálních měření a rešeršních prací znamenat také umístění blíže nespecifikovaného množství průzkumných vrtů, které se od těžebních vrtů nemusí příliš odlišovat. "Protože už v nich jako starostové dotčených měst a obcí spatřujeme významná rizika a negativní dopady, podali jsme proti předmětnému rozhodnutí rozklad," upřesňuje situaci starosta Náchoda Jan Birke.
Město Broumov a odbor životního prostředí obdržely 21. října 2011 žádost MŽP o stanovisko k žádosti společnosti Basgas Energia Czech s.r.o. o stanovení průzkumného území Trutnovsko pro vyhledávání ropy a zemního plynu. Podle informací uvedených v žádosti MŽP navrhované území leží v okresech Náchod a Trutnov v katastrálních územích 33 obcí, jeho plocha je asi 777 km2.
Podle slov vedoucí odboru životního prostředí v Broumově Marcely Žouželkové je zdrojem informací o možných negativních dopadech průzkumu vlastní pátrání v oblastech, kde obdobná těžba probíhá. Město Broumov i odbor životního prostředí proto vyjádřily 29. listopadu 2011 nesouhlas se stanovením průzkumného území Trutnovsko pro vyhledávání ropy a zemního plynu.
Přes nesouhlas devíti měst a obcí a všech pěti dotčených orgánů státní správy MŽP průzkumné území Trutnovsko stanovilo rozhodnutím z 9. prosince 2011. Přestože rozhodnutí bylo doručeno obcím těsně před Vánoci, většina obcí a měst jako účastnici řízení podalo v 15denní odvolací lhůtě proti tomuto rozhodnutí rozklad, což má za důvod, že rozhodnutí nenabylo právní moci a je nyní vše na doporučení rozkladové komise a následně na rozhodnutí ministra životního prostředí.
Město Broumov v rozkladu navrhuje, aby žádost o stanovení průzkumného území Trutnovsko pro vyhledávání vyhrazeného nerostu ropy a zemního plynu byla ministerstvem zamítnuta z důvodu, že další veřejný zájem převýší zájem na dalším průzkumu a následném využití výhradního ložiska, což je v tomto případě ochrana přírody a ochrana zdrojů vody pro zásobování obyvatel pitnou vodou.
"V této souvislosti jsem se také obrátil se stížností přímo na ministra životního prostředí. S postupem Odboru výkonu státní správy VI. Hradec Králové, resp. příslušného úředníka, jsem spolu s většinou starostů Policka a Broumovska hrubě nespokojen. Někteří z nás dokonce uvažují o podání trestního oznámení," dodal náchodský starosta Jan Birke.
"Pokud mohu mluvit za sebe jako občana, ne úředníka státní správy, nechtělo by se mi žít v území posetém těžními věžemi. Bohužel se jako úředníci musíme držet možností daných zákonem. V tuto chvíli je veškerá aktivita na samosprávách a popřípadě i občanech. Ráda bych věřila ve zdravý rozum, který by zde měl převážit. Uvědomuji si čím dál tím více, že bez ropy se žít dá, ale bez vody nikoliv," řekla na závěr Marcela Žouželková z Broumova.
Foto Wikimedia Commons Loadmaster