V pondělí došlo za přítomnosti ředitele Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově PhDr. Miloše Kadlece, kastelána Státního zámku Náchod Jiřího Růžičky, starosty města Náchoda Jana Birke a dalších hostů k slavnostnímu osazení hlavní věže státního zámku Náchod nově pozlacenou makovicí a také nově restaurovanou korouhví s hvězdou. Obojí bylo sundáno 22. dubna 2014 v souvislosti s probíhající opravou věže.
Archivní schránka, která byla z makovice vyjmuta, obsahovala věrné kopie původních pamětních listů z roků 1721 a 1799, opis pamětního listu o výměně oplechování hlavní věže z roku 1950, dále fotografie z doby oprav v roce 1950, fotografie města Náchoda a běžné kovové mince včetně svatých obrázků. Kopie těchto archiválií byly do schránky opět navráceny a kromě nich do schránky přibyly ještě tyto listiny a fotografie:
Stručný zápis o chodu, vybavení, ale i např. návštěvnosti státního zámku v Náchodě, popis probíhajících oprav věže včetně jmen zodpovědných osob, dvě fotografie medvědů, letecká fotografie SZ Náchod a jedna fotografie interiéru SZ Náchod, ručně psaný pamětní list Města Náchod, bankovky a mince ze současnosti, pamětní mince k výročí města Náchod, dva výtisky novin (Náchodský deník a Náchodský zpravodaj), mapa města Náchod, dvě fotografie ze sundání makovice, fotografie z věže na náměstí, fotografie lavičky J. Škvoreckého, fotografie věže s lešením, fotografie prameníku vNáchodě a fotografie Tepny.
"Navrácení "nové" makovice na původní místo je samozřejmě akt slavnostní, ale pro mne má velký význam - dokládá totiž, že se intenzivně pracuje na opravě věže. Ač je tato oprava návštěvníky občas vnímána negativně - přichází o možnost vystoupat na věž a rozhlédnout se tak po krásném okolí - byla nutná z důvodu bezpečnosti návštěvníků, ale i věže jako takové, neboť je naší povinností památku řádně spravovat, ale i ochraňovat před ničením, poškozením atp.," okomentoval osazení věže makovicí PhDr. Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově, pod jehož vedení zámek spadá.
Kastelán zámku Jiří Růžička dodal, že návštěvnické ztráty způsobené uzavřením věže se zámek snaží vyrovnat či alespoň snížit rozsáhlou nabídkou kulturních akcí, kdy mezi ty největší či návštěvnicky velmi oblíbené patří zářijové Kuronské slavnosti, příležitostné prohlídky s Černou paní nebo velice oblíbené prázdninové dětské prohlídky.
Předpokládané ukončení stavebních prací a demontáž závěsného lešení je plánováno na přelom měsíce srpna a září 2014. Rozsah obnovy věže zahrnoval opravy trhlin zdiva a omítek obvodového pláště a opravy statických poruch kleneb ochozu. Z tesařských konstrukcí došlo k výměně hlavního roznášecího kříže, pozednic a vzpěr krovu báně v úrovni lucerny věže, ostatní poruchy tesařských konstrukcí byly vyřešeny protezováním. Dále došlo k výměně krovu stříšky lucerny a podhledu krovu báně. Pro zlepšení statického působení krovu báně byla do konstrukce krovu báně a lucerny vložena nová dubová táhla pro zajištění lepšího spolupůsobení krovu báně a jádra věže. Provedena byla výměna původní střešní krytiny z pozinkovaného plechu za novou měděnou střešní krytinu. Restaurátorské práce byly provedeny na omítkách a kamenných prvcích ochozu věže včetně obnovy původní kamenné pískovcové dlažby. V rámci kovářských prací restaurátorů byla opravena veškerá kovová táhla a rovněž i nově pozlacená makovice včetně hrotnice s korouhví a pozlacenou hvězdou.
Obnova zámecké věže byla v převážné míře kryta finančními prostředky Ministerstva kultury České republiky. "Jsem nesmírně rád, že se oprava věže blíží ke zdárnému konci. Svým následovníkům ve funkci starosty bych možná trochu škodolibě přál, aby minimálně 150 let neměli tu příležitost, kterou jsem měl já, a to být u otevírání schránky umístěné v makovici. To proto, že bych věži přál, aby minimálně po tuto dobu nepotřebovala díky vynikající práci současných řemeslníků žádnou větší opravu," uvedl při vkládání schránky do zrestaurované makovice přímo na věži náchodského zámku starosta Náchoda Jan Birke.
Foto archiv město Náchod, www.mestonachod.cz