seznam článků |
---|
Oprava pomníku padlým v Horním Kostelci byla dokončena. Město žádá o pomoc s identifikací nápisu |
Strana 2 |
Strana 3 |
Všechny strany |
Pomník padlým v Horním Kostelci byl úspěšně zrestaurován. Pomník, zahrnutý do "kulturního dědictví Červeného Kostelce", byl předán městu na konci minulého týdne. Vzhledem k tomu, že se pracovníkům města Červený Kostelec ani restaurátorům nepodařilo identifikovat nápis (či znak) nad textem v přední části pomníku „My dali životy...", žádá majetkový odbor města o zapůjčení fotografie či pohlednice (nebo jiného obrazového materiálu) pomníku z let 1921–1950.
Na pomníku byla z důvodu havarijního stavu provedena celá řada prací od sanace základu pomníku, omytí a očištění pomníku tlakovou vodou až po opravu pískovcových prvků. Na základě návrhu firmy PM kámen Martin Holanec bylo navíc odsouhlaseno provedení zádlažby kolem pomníku s menšími změnami oproti původnímu návrhu – do přední části pomníku byly přidány dvě pískovcové desky v přední části pomníku. Oprava pomníku stála zhruba 145 tisíc korun.
Pomník padlým v Horním Kostelci byl postaven ve dvou historických obdobích. Původní pomník byl navržen kameníkem Antonínem Bořkem z Červeného Kostelce dle datace na zadní části pomníku v roce 1921. Zobrazuje věčný oheň a symboly české, moravské a slovenské země – lva, orlici a kříž – propojené ozdobným věncem. V patě pomníku sochař umístil sochu lva stojícího na mrtvém dvouhlavém orlu, u něhož leží královská koruna (jablko) a zlomený meč, což symbolizuje zánik habsburské monarchie v roce 1918. V době vzniku pomník ještě pravděpodobně neobsahoval jména obětí padlých hornokosteleckých občanů v první světové válce, ta byla do stran pomníku vysekána nejspíš až po roce 1945 (dle pamětníků).
Po druhé světové válce byl pomník rozšířen – za původním pomníkem byla postavena kamenná stěna, do které byly vsazeny dvě desky z černé leštěné žuly s nápisy. Jedna symbolizuje poděkování občanů Horního Kostelce Rudé armádě za osvobození v květnu 1945, na druhé jsou vytesána jména, která připomínají tragické události z Bohdašína a Končin v době heydrichiády v roce 1942.
Město Červený Kostelec předem děkuje občanům za spolupráci a uvádí kontaktní osobu, na kterou se majitelé důkazních materiálů mohou obracet: Jana Petrů, majetkový odbor, dveře č.12, tel.: 491 467 518, 731 449 578.
Foto Jana Petrů