Podle informace Agentury pro sociální začleňování, která působila 3 roky i v Broumově, město Most loni zařadilo do podmínek pro veřejné zakázky, že firmy, které je chtějí získat, musí zaměstnat aspoň 10 procent lidí dlouhodobě bez místa.
Devět lidí, kteří byli dlouhodobě bez zaměstnání, tak pracuje od začátku srpna na opravě čtyř domovních bloků v Chanově. Nejde přitom o žádné brigády, ale o běžné pracovní smlouvy na dobu určitou. Práci se zařazením stavební dělník mají lidé zajištěnou zhruba do konce roku.
I na Broumovsku je situace podobná jako na Mostecku. Podle interního členění úřadu práce na deset spádových oblastí okresu Náchod mělo nejvyšší míru nezaměstnanosti za první půlrok roku 2011 právě Broumovsko, téměř o čtyři procenta víc než celookresní a o tři procenta víc než celorepublikový údaj. Podle názorů čtenářů broumovské diskuse by se podobný systém mohl zavést i v Broumově. Většina z nich se domnívá, že by zaměstnání nepřizpůsobivých nezaměstnaných občanů podstatně přispělo k uklidnění vztahů mezi občany.
„Pokud se pracovníci osvědčí, firmy počítají s tím, že je zaměstnají nastálo," zdůraznil Bronislav Podlaha, mostecký pracovník vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. „Pokud se praxe s povinným zaměstnáváním osvědčí, chce ji magistrát využívat i v dalších projektech. Je jasné, že ne na všechny činnosti je možné podmínku využít, ale u jednoduchých činností to není problém. A firmy o to mají také zájem," má podle Podlahy celý systém šanci na další rozvoj.
Agentura pro sociální začleňování už zjistila, že podobnou podmínku o zaměstnávání lidí dlouhodobě bez práce chtějí používat i další města. Jde například o Cheb, v severních Čechách o Litvínov či Roudnici nad Labem. O Broumově se informace Agentury pro sociální začleňování nezmiňovala.
Foto archiv Agentury pro sociální začleňování