seznam článků |
---|
V Žižkově sboru si můžeme prohlédnout výstavu o protinacistickém odboji Církve čs. husitské |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Strana 5 |
Všechny strany |
V kostele Církve čs. husitské v Červeném Kostelci byla ve středu 14. května zahájena výstava týkající se protinacistického dění v této církvi. Otevření výstavy se zúčastnil její spoluautor Mgr. Martin Jindra a červenokostelecký rodák a pamětník událostí na Končinách Antonín Burdych.
Výstava nabízí celkem 15 panelů s informacemi o dění v církvi od odtržení Slovenska až po květnové povstání. Připravili ji Mgr. David Frýdl, duchovní Církve čs. husitské z Prahy-Vršovic, a Mgr. Martin Jindra, historik Ústavu studia totalitních režimů a archivář Ústřední rady Církve čs. husitské.
Akce byla zahájená besedou na téma protinacistický odboj v Církvi čs. husitské s Mgr. Martinem Jindrou. Ten představil členění výstavy a sdělil posluchačům i novinky v bádání historiků v této problematice. Mj. se tak všichni přítomní dozvěděli, že do odboje bylo zapojeno na 40 kněží z cca 250 sloužících, což je velmi velký podíl. Čestným hostem večera byl červenokostelecký rodák Antonín Burdych, jehož celá rodina vyznávala Církev čs. husitskou. Ve svém svědectví o protinacistickém odboji v našem kraji mj. zmínil i osobní vzpomínky na svůj osudný návrat domů ze školy 30. června 1942, kdy kvůli ukrývání parašutisty Potůčka proběhla razie na Končinách, při níž mu gestapo zastřelilo otce a zadrželo (a později popravilo) všechny členy rodiny vyjma jeho bratra.
„Setkání bylo výborné vzhledem k účasti těchto dvou osobností, které bohatě a dlouho povídali a díky nimž jsme se dozvěděli mnoho zajímavého a hodnotného," zhodnotil večer farář David Smetana, a dodal, že „výstavu by měli zhlédnout všichni zájemci o problematiku protinacistického odboje a všichni příznivci naší církve. Tehdy se totiž církev projevila velmi statečně."
Výstava bude v Žižkově sboru (v předsálí) otevřena do 5. června.
Foto Oldřich Nermuť, www.cervenykostelec.cz