Regionální muzeum v Náchodě ve spolupráci s Národním muzeem v Praze otevřelo ve středu v muzejní budově na Masarykově náměstí výstavu posmrtných masek Tváří v tvář. Výstava představuje osobnosti české politiky, vědy a kultury 19. a 20. století a je doplněna skupinou etnografických masek. Předměty pochází ze sbírek Národního muzea, ale i Památníku národního písemnictví, Regionálního muzea v Náchodě a Oblastního muzea v České Lípě. Výstava je součástí výstavního cyklu Národního muzea s názvem Smrt.
Výstava Tváří v tvář umožní návštěvníkům setkat se s několika desítkami zemřelých, které ještě dnes vnímáme jako významné osobnosti. Posmrtné masky přirozeně fascinují nejen jako svého druhu "dotýkaná relikvie" odkazující na význačnou osobnost, ale i jako zachycení momentu poslední chvíle člověka na tomto světě.
Mezi vystavenými exponáty návštěvníci najdou masku T. G. Masaryka, Františka Palackého, Emila Holuba, Antonína Dvořáka, Emy Destinové, Napoleona Bonaparte, Friedricha Nietzscheho, Ludwiga van Beethovena a desítek dalších. Upoutají také materiálově blízké etnografické masky Indiánů, Eskymáků či Pygmejů a dalších, které byly odlévány z tváří živých jedinců pro antropologický výzkum.
V rámci výstavy budou moci návštěvníci zhlédnout krátké historické snímky k vybraným osobnostem včetně filmového záznamu dokumentujícího návštěvu prezidenta T. G. Masaryka v roce 1926 v Náchodě.
K výstavě je připravován i doprovodný muzejně-pedagogický program pro děti a mládež, který zahrnuje například výrobu papírových masek. Více informací o výstavě získáte na stránkách Regionálního muzea v Náchodě a na stránkách Národního muzea.
Foto www.dvacatestoleti.cz , zdroj www.nachodskyswing.cz