seznam článků |
---|
Olga Sommerová představila nesmrtelnou hvězdu Boženy Němcové |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Strana 5 |
Všechny strany |
Program letos vyhlášeného Roku Boženy Němcové pokračoval v úterý ve Vile Čerych v České Skalici promítáním dokumentárního filmu režisérky Olgy Sommerové Nesmrtelná hvězda Božena Němcová.
Přestože se jedná o starší dokument, prostory jídelny vily se zaplnily do posledního místa. Filmový esej o slavné spisovatelce uvedla sama autorka.
Olga Sommerová několik let předsedala Společnosti Boženy Němcové v Praze. Bohužel se jí to ale nepodařilo skloubit s dalšími aktivitami, proto tento prestižní post přepustila své následovnici. Činnost pražské SBN posléze v tichosti ustala.
Režisérka Olga Sommerová snímek Nesmrtelná hvězda Božena Němcová natočila na podzim 1997 jako poctu milované spisovatelce. Z filmu je patrné, že se nepídila po skandálech, zaujala ji postava Němcové jako ženy, která vyčnívala z tehdejší společnosti. Osobnost, dílo a pohnutý osud geniální autorky interpretují spisovatelé, herečky a literární vědci, kteří velikou Boženu obdivují. Sommerová vytvořila dobrý scénář a jako správné dokumentaristce jí není cizí ani pohotovost a improvizace. Zrodu dokumentu nahrály i některé příznivé náhody, se kterými se původně nepočítalo. V České Skalici natáčela v muzeu, ve Staré škole, v kostele a na nádraží. V Ratibořicích na Starém bělidle a na zámku, v Praze na vyšehradském hřbitově a v historických exteriérech.
"Ráda vzpomínám na dva dny strávené v tomto městě," uvedla Sommerová. Shodou okolností se v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové v době natáčení odehrával Jiřinkový bál. Ten se ale ve své historické podobě nekoná každý rok, ale pouze jednou za čas. Ve filmu se objevily postavy tančící v dobových kostýmech. V sousedním kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde se spisovatelka provdala za Josefa Němce, zkoušeli zrovna mladí muzikanti. Jejich skladbu Ave Maria režisérka natočila spolu s postavou filmové Boženy Němcové, kterou představovala herečka Jana Hanáková. Na českoskalickém vlakovém nádraží se zcela náhodně podařilo režisérce natočit příjezd parního vlaku, do kterého představitelka paní Boženy nastoupila. Historický vlak v létě o sobotách vozívá výletníky po kraji Boženy Němcové, Aloise Jiráska a bratří Čapků. Supící lokomotiva a prastaré vagóny si tak zahrály v dokumentu o největší české spisovatelce.
Návštěvníci "filmového klubu" ve Vile Čerych odměnili film a vyprávění Olgy Sommerové vřelým potleskem.
Foto Jan Holý
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek