Na podzim startuje v náchodské městské knihovně nový projekt Babi, dědo, jdeme do toho spolu. Prarodič a vnouče ve věku 6 – 12 let utvoří studijní tým, který bude chodit do knihovny na "přednášky" a plnit úkoly v terénu. Dvojice si bude navzájem pomáhat a radit při řešení různých úkolů. Čeká je při tom hlavně spousta nových informací, zážitků, dobrodružství, pátrání a zábavy.
"Chtěli bychom, aby tato experimentální univerzita hravou formou rozvíjela a posílila mezigenerační vztahy a dětem rozšířila obzory v různých oblastech," uvedla ředitelka knihovny Ivana Votavová.
Tématem pilotního dílu je Hledání historie Náchoda a studijní týmy v něm budou putovat časem. Čeká je přednáška o pravěku a středověku i s procházkou po historickém jádru města, dozvědí se o středověkých epidemiích, zažijí kurz kaligrafie, navštíví muzeum, zámek, blízká opevnění. "Máme slíbenou přednášku o tradicích našich předků i s následnou dílnou. Jedna lekce bude věnovaná slavným náchodským rodákům a starosta Jan Birke nám popovídá o současnosti města," nastínila ředitelka Votavová.
Přednášky se budou konat jednou měsíčně, pravděpodobně v sobotu, bude jich celkem deset během roku, a budou přizpůsobeny dětskému posluchači.
"Pokud máte chuť se do toho pustit s námi, přijďte se přihlásit do studovny knihovny. Máme tu ale i děti, které by rády chodily, ale nemají babičku ani dědu. Tak bychom přivítali i adoptivní prarodiče, kteří řeší opačný problém," dodala Ivana Votavová. Cena desetiměsíčního cyklu bude 500 korun pro tým.
Foto Deník, www.nachodskyswing.cz