seznam článků |
---|
Krajské finále Zlatého oříšku vyhrály děti z Náchoda, Třebihoště a Hradce Králové |
Strana 2 |
Všechny strany |
Více než dvě hodiny bojovali ve Dvoře Králové finalisté krajského kola o postup do celorepublikového finále soutěže Zlatý oříšek, které bude na Nový rok ke zhlédnutí v České televizi. Cenu poroty udělila i radní pro oblast školství Táňa Šormová.
Pro některé soutěžící - děti ve věku od 6 do 14 let - to bylo vůbec poprvé, kdy sami sebe prezentovali nejen pomocí medailonku, ale také před hledištěm plným diváků. Pro pořadí byl rozhodující potlesk diváků, který se měřil v sále v decibelech.
Cenu krajské radní v podobě vysochaného Zlatého oříšku získala Eliška Šebková z Dubence, která se věnuje včelařství. Do soutěže ji přihlásila její sestra, která vede místní včelařský kroužek. Úspěchy má Eliška nejen ve včelařství. Vyhrává i v matematice, má ráda sport a hraje divadlo.
Cenu Českého rozhlasu získal Michal Rozínek z malé vesničky Vršovka za literární činnost. Píše povídky a pohádky, ale také kreslí a zpracovává animované příběhy na počítači. Do soutěže ho přihlásila jeho sestra Lucka. V sále Hankova domu všem přítomným přečetl svoji pohádku o princezně, která chtěla rádio. Český rozhlas mu jako cenu příznačně věnuje právě radiopřijímač a zároveň mu umožní na svých vlnách i facebookovém kanále prezentovat svá díla. To je cena přímo ušitá na míru mladému spisovateli.
Jako první získala hlavní cenu - Zlatý oříšek v podobě sochy od akademického umělce Jaroslava Homoly, šek na 10 tisíc korun a postup mezi 30 nejlepších do celostátního finále - taneční dívčí skupina Druhá realita ze Střediska volného času Déčko z Náchoda. Na pódiu zatancovalo svižný a nápaditý street dance 8 dívek, které spolu trénují už dva roky. Jak samy v medailonku přiznaly, na mistráky nejezdí, protože je to drahé, ale nějaká ocenění mají. Do soutěže je přihlásil jejich trenér Jaroslav Karásek. Trénují dvakrát týdně a na soustředěních. Mezi jejich koníčky patří další sporty.
Dalšími postupujícími a příjemci 10 tisíc korun se stala dvojice dívek vystupujích pod názvem Jsme tým - Eliška Cermanová a Alžběta Teperová z Třebihoště. Sestřenice, které odmala žijí společně v jednom domě, spojuje hudba, tanec a literární tvorba včetně recitace. Svojí činností podporují charitativní akce v obci a pomáhají tam udržovat místní zvyky.
Poslední oceněnou a zároveň postupující do celorepublikového finále se stala drobná moderní gymnastka Barbora Kafková z Hradce Králové. Do soutěže ji přihlásila její maminka, sama také moderní gymnastka. Na omezeném prostoru pódia předvedla sestavu s míčem, švihadlem, kužely a obručí. Chce být trenérkou v moderní gymnastice.
Zdroj www.kralovedvorsko.cz
zpět na článek