seznam článků |
---|
Jak vidí veřejné prostranství mezi školami červenokostelecké děti? |
Strana 2 |
Strana 3 |
Všechny strany |
V průjezdu městské knihovny v Červeném Kostelci je od 6. března k vidění nová výstava dětské tvorby. Tentokrát se děti z místní Základní umělecké školy zaměřili na aktuální téma: využití prostoru mezi školami po demolici budovy Sazky.
Na podzim loňského roku vyhlásila náchodská Galerie výtvarného umění další ročník své výtvarné soutěže, tentokrát s podtitulem Mávnutím kouzelného proutku. Soutěžící se měli porozhlédnout po okolí svého města a navrhnout výtvarně krásnější, čistější a modernější místa, ve kterých by chtěli žít. Do soutěže se zapojily i děti z výtvarného oboru Základní umělecké školy v Červeném Kostelci. Vznikla tak řada kreseb a maleb, které reagují na otázku: "Co byste si, děti, přály mít v blízkosti vaší školy, a jak by to mělo vypadat, případně fungovat?" Tyto práce navazují na veřejností diskutované téma případné demolice stávající budovy č. p. 452 (Sazka).
Náchodská galerie všechna díla, dodaná do soutěže na přelomu ledna a února vystavila a dvě z nich dokonce ocenila. V kategorii dětí do 6 let obsadila 2. místo práce Terezy Rubáčkové a Kristýny Vojtěchové s názvem Koupaliště. Zvláštní cenu poroty v kategorii dětí 7–14 let pak získala kolektivní práce dětí pojmenovaná Nové hřiště pro náš Kostelec. V tomto případě se jedná o trojrozměrný model, ve kterém se uplatnily nejrůznější, druhotně použité artefakty.
V prostoru červenokostelecké městské knihovny můžete od 6. března vidět všechny práce prezentované v rámci náchodské výtvarné soutěže. Doplní je navíc dva velké papírové modely imaginárních měst, při jejichž tvorbě si žáci kostelecké ZUŠky vyzkoušeli urbanistické projektování. Velmi záhy zjistili, že utváření organismu města tak, aby tvořil funkční a vyvážený celek, je zajímavá, ale náročná disciplína. Dojde-li totiž k upřednostnění zájmu jedince na úkor celku, nemůže celý systém dobře fungovat a většinou ztrácí i své estetické kvality.
Prostranství "mezi školami" a červenokostelecký Kulturní koutek
Kumulaci červenokosteleckých veřejných budov – divadlo, sokolovna, spořitelna s prostorem pro muzeum a školy – nazval Kulturním koutkem již ve 20. letech 20. století tehdejší předseda inženýrské komory v Praze ing. Viktor. Toto označení se rychle vžilo a o naplnění jeho kulturního poselství se dodnes různé instituce a spolky vehementně snaží.
Nedávný nález desítky zapomenutých plánů ke stavbě chlapecké školy dokládá, že stavebník si dal opravdu záležet, aby nová stavba byla budovou reprezentativní i funkční. Z plánů dorazivších do tehdejší „architektonické soutěže" byl nakonec k realizaci vybrán ten od červenokosteleckého stavitele Roberta Dvořáčka.
Škola byla předána do užívání od školního roku 1927/28. Z dochovaných plánů si v prostorách průjezdu městské knihovny, můžete prohlédnout jen zlomek. Archiválie opatruje zdejší Muzejní depozitář. V plánu je jejich ucelenější prezentace v horizontu zhruba jednoho roku. Tyto materiály mimo jiné dokazují, jak důležité je dobře promýšlet a posléze i vybírat projekty staveb, které pak fungují v intravilánu města obvykle desítky, respektive stovky let a ovlivňují život občanů města nejen svým posláním, ale i svou vizuální kvalitou.
Mgr. Hana Nováková-Venzhöferová, zdroj - www.cervenykostelec.cz