60. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec skončil. Co přinesl? Pětidenní folklorní maraton, vítězství temperamentních Gruzínců, poměrně chladné počasí a občasné dešťové přeháňky, velké pracovní vytížení pro více jak stovku organizátorů, návštěvu místopředsedy vlády a především zábavu pro tisíce lidí nejen z našeho regionu, ale z celé republiky, a dokonce i ze zahraničí.
Skvělí Gruzínci, profesionálové z Ondráše a Cimbalibandu a absence Kapverd a Konga
Možnost zúčastnit se takové slavnostní události, jakou je 60. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec, dostaly soubory, které buď patří k těm nejlepším ve svém oboru, nebo je k festivalu pojí nějaká souvislost. Do přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla tak přišly od 20. do 24. srpna ukázat, co umí, soubory z Mexika, Gruzie, Itálie, Indie, Turecka, Rumunska, Srbska, Maďarska, Německa, Slovenska a samozřejmě z Čech, Moravy či Slezska.
V průběhu festivalu, který zahájil ve středu 20. srpna mj. místopřeseda vlády Pavel Bělobrádek a poslanec Parlamentu ČR Leoš Heger, jsme mohli obdivovat výkony např. nejlepšího souboru z Istanbulu (Pefham Turecko), držitelů ocenění srovnatelného s naším někdejším oceněním národního umělce (Kolkha II z Gruzie) a jediného profesionálního souboru svého druhu u nás, vojenského uměleckého souboru Ondráš. Dále na jevišti festivalu opět vystoupil loňský vítěz pražská Rosénka či skvělá Dúbrava ze Slovenska a po 26 letech německý soubor Bitburger Volkstanzgruppe Bitburg. A nesmíme zapomenout na profesionální maďarskou kapelu Cimbaliband, která festival zahajovala. Do Červeného Kostelce bohužel nedorazily dva slibované exotické soubory – z Kapverdských ostrovů a Konga. "Důvodem je, že tyto soubory nedostaly víza – i když jsme měli jejich účast přislíbenou a byli jsme s nimi v kontaktu," uvedla ředitelka pořádajícího městského kulturního střediska Lenka Slavíková.
Uznání za své výkony si zaslouží všechny přítomné soubory. Některé však získaly srdce i obdiv diváků ještě více než ostatní. V soutěži o nejoblíbenější soubor, která probíhala během celé soboty 23. srpna, skončila se 3. nejvyšším počtem hlasů pražská Rosénka, 2. místo rozradostnilo mexický soubor Grupo de Danza Cuicalli Querétato a nejvíce hlasů, a to přes tisíc, si připsal gruzínský soubor Kolkha II, který se po celou dobu festivalu představoval energickými vystoupeními plnými skvělých, až gymnastických výkonů.
Chladné počasí milovníky fokloru neodradilo
Mít v programu skvělé soubory je hezké, ovšem při nepřízni počasí také nepříliš účelné. Proto lze s potěšením konstatovat, že počasí akci s drobnými výjimkami přálo. Pokud pršelo, stalo se tak před vystoupením nebo až v jeho závěru. Jediným problematickým dnem se stala neděle, při níž musel být kvůli dešti zrušen průvod městem a lehce sprchlo i během odpoledního programu. Teploty byly po celý týden poměrně nízké a v noci padaly až pod 10 °C. "Pro všechny úseky programu byla připravena mokrá varianta sokolovny a divadla, aby nebyla přerušena kontinuita programu. Naštěstí nebylo třeba je využít. Souhru organizačního týmu jsme si tak ověřili při krátké přepršce v neděli odpoledne. Bohužel jediná mokrá varianta není možná zajistit pro akce konané mimo areál, takže nedělní průvod městem musel být zrušen," vysvětlila Lenka Slavíková.
Ani chladné počasí neodradilo tisíce lidí, aby si našly cestu do areálu a pokochaly se skvělými tanečními a pěveckými výkony vystupujících. "Festival navštívilo přes pět tisíc lidí, dalších čtyři sta lidí mělo permanentnky. Tato čísla myslím mluví za vše. Jsem moc ráda, že folkor v té podobě, v jaké ho festival nabídl, láká tolik lidí, umožňuje jim setkat se s cizími kulturami a sdílet s nimi společné hodnoty," uvedla Lenka Slavíková.
Na všechny milovníky folkoru i ostatní, kteří se přišli pobavit, ať už společensky, nebo kulturně, byl připraven klasický program nabízející pásma vystoupení všech souborů. Mimo tento program si ve čtvrtek dopoledne mohly se soubory z Mexika, Indie a Gruzie a spolkem Šotek zatančit děti a v ten samý den večer bylo připraveno hodinu a půl trvající pestré vystoupení profesionálního souboru Ondráš. Toto vystoupení jsme spolu se sobotním galavečerem mohli díky Televizi JS sledovat také na projekcích v areálu a sobotní představení bylo také přenášeno na internet (záznam bude k dispozici brzy na tomto odkazu). Kromě toho probíhala ve výstavní síni výstava seznamující své návštěvníky s velkým množstvím souborů, které se v průběhu 60 let festivalu zúčastnily, dále vycházely Festivalové střípky se zajímavostmi z festivalu, k návštěvě vybízelo několik desítek stánků s nejrůznějšími pochutinami atd. atd.
Festival připravovalo 120 lidí, naposledy ho zakončil Petr Mědílek
Na tom, aby vše proběhlo, jak má, se podílelo svou intenzivní prací zhruba 120 lidí. V permanenci byla i zdravotní služba, která letos zasahovala u několika případů lehkých tržných ran, pobodání hmyzem (to vše u diváků) a u jednoho vymknutého kotníku a u podezření na vymknuté koleno (to u členů souborů). Z režijního hlediska proběhlo také vše bez větších problémů. "Členové naprosté většiny souborů byli ukáznění a dodržovali své časy vystoupení. A pokud se stalo, že přetáhli, přinesli nám za to do režie malé občerstvení, jako tomu bylo u německého souboru," zhodnotila své zážitky s úsměvem Marcela Nejmanová. "Chtěla bych všem lidem, kteří se podíleli na festivalu, ale také těm, kteří se ho aktivně zúčastnili na pódiu nebo se na něj jen přišli podívat, poděkovat za skvělou atmosféru. Moc si cením toho, že jsem toho všeho mohla být součástí," neskrývala potěšení nad akcí ředitelka městského kulturního střediska Lenka Slavíková.
60. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec zakončil v neděli 24. srpna jako obvykle – ovšem tentokrát již naposledy – starosta města Červený Kostelec Petr Mědílek. Stalo se tak krátce poté, co předal cenu souboru, který ho zaujal nejvíce (souboru Kud Tent Obrenovac ze Srbska), a poděkoval všem, kteří se na 60. mezinárodním folklorním festivalu jakkoliv podíleli. Všichni ti, kterých byla řeč, budou teď jistě s radostí nějakou dobu odpočívat. Všichni ostatní se již nyní můžou těšit na další ročník mezinárodního folklorního festivalu, již jedenašedesátý!
Organizátorem celé akce bylo Městské kulturní středisko Červený Kostelec ve spolupráci s městem Červený Kostelec, Folklorním sdružením ČR a za finanční pomoci Královehradeckého kraje, Ministerstva kultury, Ministerstva zemědělství a dalších partnerů. Bez jejich přispění by se festival neobešel.
Foto Tomáš Kábrt, www.cervenyksotelec.cz
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek