V sobotu v podvečer 7. května před plným Jiřinkovým sálem Muzea Boženy Němcové v České Skalici vystoupila Dr. Helena Sobková. Její poslední veřejné vystoupení se symbolicky uskutečnilo právě v České Skalici, která jak sama Sobková řekla, dala vzdělání největší Češce Boženě Němcové.
Vše nasvědčovalo tomu, že tento podvečer byl něčím výjimečným. Počasí přálo, o zájmu veřejnosti nebylo pochyb a samotné vystoupení Dr. Heleny Sobkové bylo působivé a emotivní. Všichni účastníci bez dechu poslouchali slova paní doktorky o třech významných ženách, které ovlivnily Českou Skalici a Ratibořice.
Helena Sobková se narodila v Dobřanech a dětství prožila ve Zbůchu u Plzně. Lásku k literatuře a k Boženě Němcové jí vštípila její maminka. Vystudovala pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor český jazyk a dějepis a zde také obhájila doktorát z pedagogiky. Celý život se pak věnovala učení převážně českého jazyka a literatury.
Od roku 1974 se začala intenzivně zabývat studiem díla a života Boženy Němcové. Helena Sobková, zaujala čtenářskou veřejnost prací "Tajemství Barunky Panklové", ve které se zaměřila na nové úvahy o původu a narození Boženy Němcové. Později vznikla další kniha "Kateřina Zaháňská" o nejvýznamnější majitelce ratibořického zámku. Následovaly knihy "Božena Němcová a Zaháň", "Malíř slavného portrétu Josef V. Hellich" a v roce 2010 poslední kniha "Dorothea vévodkyně Kuronská", jejíž křest se uskutečnil na zámku v Ratibořicích. Helena Sobková přednášela v mnoha českých i zahraničních městech.
Během téměř hodinového vystoupení bylo řečeno vše o Boženě Němcové, Kateřině Zaháňské a Dorothee Kuronské. Snad ani nešlo o historické údaje, ale o jejich povahy, vztahy a význam nejen pro Českou Skalici a Ratibořice, ale i pro celou Evropu. Na konci vyprávění byl prostor pro dotazy, ale dojemná atmosféra, jako by všem svázala jazyky. A po potlesku, kdy všichni povstali, následovali už jen pozdravy a slova díků Heleně Sobkové.
A jak sama Helena Sobková řekla, lepší tečku za její veřejnou činností, než se jí dostalo v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové, si ani nelze představit.
Foto Jan Holý, www.ceskaskalice.cz