Leden a únor přinesly na krajské silnice po mírnějším prosinci tu pravou, náročnější zimní údržbu. Silničáři se museli vyrovnat s výkyvy počasí. Na jedné straně se potýkali s velkými přívaly sněhu, na straně druhé pak s rychlým táním, které vedlo i k uzavírkám silnic. Celkové náklady na zimní údržbu se od prosince do konce února vyšplhaly asi na 110 milionů korun.
Ta pravá zimní údržba začala na krajských s příchodem nového roku. "Leden byl pro krajské silničáře náročný především kvůli výkyvům počasí, kdy se velké spady sněhu střídaly s rychlým táním. Začátkem února nás zase nejvíce potrápilo jednodenní husté sněžení, které způsobilo dvouhodinové zastavení dopravy v Náchodě," shrnuje náměstek hejtmana a radní pro dopravu Karel Janeček.
V lednu zaznamenali silničáři 29 zásahových dní, během kterých se spotřebovalo téměř 5 tisíc tun soli. Z celkových nákladů na zimní údržbu tvoří lednový účet necelou polovinu, a to 50,3 milionu korun. První čísla za únor ukazují 19 zásahových dní, spotřebu přes 2 tisíce tun a náklady 30,3 milionu korun. Oproti extrémně mírné loňské zimě jsou náklady v obou měsících letos několikanásobně vyšší. "Například během loňského února jsme za zimní údržbu zaplatili v porovnání s letoškem o zhruba o 22 milionů méně, v lednu to bylo o 30 milionů méně," doplňuje náměstek Janeček.
Lednové výkyvy počasí způsobily mimo jiné uzavření dvou vozovek. Místy napadlo až 25 cm sněhu a rychlé tání pak způsobilo zaplavení dvou silnic na Hradecku, a sice mezi Třebechovicemi a Krnovicemi a ve Vysoké nad Labem. Taková situace je typická spíše pro březen nebo duben. V únoru byly největší potíže hned ze začátku. Nejprve byla o prvním únorovém víkendu kvůli navátému sněhu uzavřena silnice ze Sedloňova do Úhoru. V pondělí se pak díky hustému sněžení zastavila na dvě hodiny doprava v Náchodě. Sjízdnost byla ale i za pomoci policie obnovena.