seznam článků |
---|
Srpen 1968 očima Rudolfa Macka |
Strana 2 |
Všechny strany |
Jak vzpomíná na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 tehdejší pracovník Rubeny Náchod Rudolf Macek? Co v danou dobu dělal a jaké následky to pro něj mělo? I to mimo jiné zaznamenali dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum.
"Osmičková výročí mají v české moderní historii nezastupitelnou úlohu. Byly to právě přelomové "osmičky", které navzdory vnitřním a vnějším okolnostem politicky aktivizovaly generace a na dlouhou dobu ovlivnily společnost. Rok 1968 je přelomové období, které ovlivnilo generaci Václava Havla a poznamenalo společnost do současnosti. Je to doba velké naděje a následného zklamání, ale i naivity, že se totalitní režim dokáže demokratizovat z vnitřních zdrojů," vysvětlil ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller, proč je důležité si události nejen roku 1968 připomínat.
"Události roku 1968 ovlivnily celou společnost, ale také odhalily charaktery lidí. O to více je smutné, že i přes velké množství pamětníků, které máme a kterým nenasloucháme, se do současného politického popředí vrací a zakořeňují lidé, kteří se aktivně podíleli na totalitním režimu. Jak vidno, část českého národa trpí ztrátou paměti, a proto je jediným řešením obnova mezigeneračního dialogu a oživování příběhů pamětníků, kterým totalitní režim prostřednictvím i těch lidí, kteří se nyní opět chápou příležitostí, ničil či zničil život," dodal Heller s tím, že sdílení mezigeneračních zkušeností je nejlepší ochranou demokracie.
Okupace v Náchodě
Vzpomínky bývalého profesionálního vojáka Rudolfa Macka zachytil před jedenácti lety dokumentarista Jan Horník pro projekt Příběhy 20. století. Rudolf Macek se v roce 1948 po komunistickém puči zapojil jako profesionální voják do protikomunistického odboje. O dva roky později byl společně s ostatními členy odbojové skupiny zatčen a odsouzen k trestu odnětí svobody na 22 let. V roce 1962 byl amnestován. "Musel jsem jít do Rubeny dělat gumaře, lisovat technickou pryž. To byly víceméně galeje. Lisy měly 280 nebo 180 stupňů Celsia," vyprávěl Macek s tím, že právě v Rubeně ho zastihly i události roku 1968.
"Když byla invaze, byl jsem členem závodní rady. Měli jsme takový výbor..., pak většina skončila na indexu. Když vjížděly tanky do Náchoda po hlavní silnici, dojely na křižovatku a tam měly cedule Praha a vracely je zpátky. Zase se vrátily na hranice a tam byly autobusy přes silnici a gumy zapálený. V Náchodě byl poměrně solidní odpor. Když hlásili, že z Prahy jedou estébáci v těch šestsettrojkách na Náchod, vyjel autobus a nákladní auto a na něm policajti s kulomety a smetlo estébáky ze silnice. Nestříleli, ale donutili je převrátit se do příkopu – policajti," popsal situaci v Náchodě Macek. Jak vzpomínal, uvažoval o emigraci, ale kvůli manželce, která nechtěla opustit rodiče, k tomu nakonec nedošlo.
Zajímá Vás celý životní příběh Rudolfa Macka? Najdete ho společně s dobovými fotografiemi v archivu Paměti národa na www.pametnaroda.cz.
Přijdou Vám svědectví pamětníků událostí 20. století důležitá? Chcete pomoci s jejich natáčením? Staňte se členy Klubu přátel Paměti národa! https://www.postbellum.cz/klub/. Přihlášku do klubu naleznete na http://klub.pametnaroda.cz/.
Víte ve svém okolí o člověku, jehož životní příběh by stálo za to zaznamenat?
Kontaktujte prosím východočeskou pobočku Paměti národa na tel. 723 113 280 nebo emailem na
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
. Děkujeme!