seznam článků |
---|
Malí zahradníci se díky projektu ve školkách učí vztahu k přírodě |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Strana 5 |
Strana 6 |
Všechny strany |
Vzbudit u předškoláků zájem o přírodu, procesy a zákonitosti, které v ní probíhají, a také pěstovat v nich zodpovědnost a samostatnost. To jsou cíle vzdělávacího programu společnosti Malý zahradník, který již sedmým rokem spojuje školky ve vybraných regionech České republiky. Aktuálně je do projektu zapojených 33 školek a počet zařízení každoročně narůstá.
Malý zahradník je vzdělávací program společnosti AGRO CS, který je určen mateřským školám, zejména těm zaměřeným na přírodu a ekologickou výchovu. "Cílem programu je mimo jiné vytvořit zahrady plné podnětů, kde se tvoří, zkoumá, objevuje. Školní zahrada by se v rámci projektu měla stát místem s bohatou možností výběru činností a her, které u dětí rozvíjejí vztah k přírodě, přírodním materiálům a lidské práci," uvedla Martina Mütschová z marketingového oddělení společnosti AGRO CS, divize Zahradní.
A jak projekt v praxi funguje? Školka, která se do projektu zapojí, obdrží od společnosti AGRO CS a partnerské firmy Plastia všechen materiál, který děti budou pro zahradnické práce venku i v truhlících pokračovat. Celé jaro, léto i část podzimu pak děti sázejí, zalévají a nakonec i sklízejí plody své práce. Výstupem projektu mohou být okna plná letniček, záhon voňavých bylinek nebo třeba hrášek v truhlíku.
Součástí projektu jsou také pravidelná setkání se zástupci spolupracujících školek, kde garant programu představí, co je v Malém zahradníkovi nového. Školky se na těchto setkáních navíc mohou navzájem podělit o své zkušenosti s projektem a pěstováním.
"Naši mateřskou školu navštěvuje 124 dětí a na projektech se každoročně podílí nejen ony, ale také většina zaměstnanců. V roce 2012 se nám v rámci Malého zahradníka podařilo získat dotaci na vybudování Tvořivé dílny, kde dnes můžeme s dětmi sázet a přesazovat při špatném počasí i v zimních měsících. Malý zahradník nám pomáhá vzdělávat děti v rámci zahradničení od jarního setí pšenice, klíčení hrachu, sázení do záhonů až po podzimní úklid zahrady a kompostování. Nejvíc nás těší, když rodiče vypráví, jak děti doma pomáhají s přesazováním i zaléváním květin. Když si přejí k Vánocům sekačku na trávu, nebo lopatku a hrábě," vysvětluje Michaela Trejtnarová ředitelka Mateřské školy Plhov.
Vzdělávací projekt Malý zahradník se začal rozvíjet v roce 2010. Pilotní školkou byla Mateřská škola Plhov v Náchodě. V současné době se projektu účastní 33 aktivních školek. "Počet školek budeme nadále rozšiřovat tak, aby Malý zahradník vytvořil síť školek po celé republice, které o toto téma mají zájem a jsou schopné včlenit je do svých výukových programů," komentovala Martina Mütschová.
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek