Od začátku letních prázdnin je silnice č. I/33 od Hradce Králové až po hraniční přechod v Náchodě pod intenzivním policejním dohledem. V průběhu opatření bylo nasazeno 342 policistů dopravní, pořádkové i cizinecké policie a několik dalších pracovníků celních úřadů a správních orgánů, kteří zkontrolovali 1575 vozidel a zjistili 1009 přestupků.
O často neuvěřitelné případy měli policisté postaráno. Rekordmanem v překročení povolené rychlosti byl 37letý řidič motocyklu Honda CBR 1100, který na obchvatu České Skalice směrem do Náchoda předjížděl ostatní řidiče v místech, kde je předjíždění zakázáno a se spolujezdkyní se řítil rychlostí až 188 km/hod. V Jaroměř jel ve směru do centra 23letý řidič vozidla KIA Ceed rychlostí 101 km/hod a v obci Dolany u mateřské školy změřili policisté řidiče polské státní příslušnosti, který vozidlem VW Golf jel rychlostí 95 km/hod.
Dopravně bezpečnostní opatření je zaměřené na dodržování všech ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Tato páteřní komunikace Královéhradeckého kraje patří k nejvytíženějším a zároveň nejrizikovějším silnicím kraje, kde často dochází ze strany řidičů k porušování zákona a k dopravním nehodám. Přestupkového a trestního jednání se zde dopouštějí jak řidiči osobních, tak i nákladních vozidel, a to české i mezinárodní dopravy.
"K intenzivním kontrolám jsme přistoupili nejen v rámci preventivního opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu s cílem snížení dopravní nehodovosti a zlepšení "dopravní kázně" na našich silnicích, ale i na základě podnětů od občanů přilehlých obcí. Od počátku jsme úzce spolupracovali i se zastupiteli dotčených obcí, kterými silnice prochází. Po domluvě s nimi bývá na místě přítomen i příslušný správní orgán. Ten na místě, v případě potřeby, ihned s přestupcem realizuje správní řízení. Takřka okamžitě bez časové prodlevy může tedy přistoupit k uložení finanční pokuty, případně i k zákazu řízení motorových vozidel na území ČR," uvedla tisková policejní mluvčí Ivana Ježková.
Mimo dopravních policistů, kteří zde byli takřka denně, byl v nejexponovanějších dnech, což je pátek a neděle, do opatření nasazován i policejní vrtulník se záznamovým zařízením. Policisté samozřejmě k dokumentování používají i záznamová zařízení ve vozidlech i mimo ně. Díky nim jsou přestupky řidičů kvalitně zadokumentované a tedy i prokazatelné.
"Do současné doby, tedy za 28 dnů, jsme na této silnici řešili přes tisíc přestupků, které byly vyřešeny buď okamžitou blokovou pokutou, nebo byly oznámeny ke správnímu řízení. Z tohoto počtu byla více než jedna třetina řidičů ze zahraničí. V mnoha případech se jednalo o závažné přestupky. Z tohoto důvodu budeme v obdobných akcích i nadále pokračovat, a to nejenom na silnici do Náchoda, ale i na dalších rizikových komunikacích Královéhradeckého kraje," dodala Ivana Ježková.
Foto a video archiv Policie České republiky