Řidičské průkazy vydané v rozmezí od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 byli jejich držitelé povinni vyměnit nejpozději do 31. prosince 2013. Uplynutím této lhůty pozbyly platnost, přičemž rozhodující pro povinnost výměny je právě datum jeho vydání nikoli typ řidičského průkazu. Jen v Náchodě zbývá vyměnit ještě asi 800 řidičských průkazů.
Řídí-li osoba motorové vozidlo s průkazem, který pozbyl platnost, dopouští se přestupku, za který lze uložit Policií ČR pokutu ve výši dva tisíce korun, ve správním řízení pak od 1500 do 2500 korun. V případě, že držitel řidičského oprávnění již nehodlá řídit motorová vozidla, může se vzdát řidičského oprávnění. To však musí písemně oznámit příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (na přepážce je dostupné čestné prohlášení o "vzdání se skupin").
"Registr řidičů Městského úřadu v Náchodě eviduje přibližně 800 držitelů, kteří doposud o výměnu řidičského průkazu nepožádali," upřesnil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Bc. Miroslav Simon situaci v Náchodě a dodal, že řidičské průkazy se i nadále vyměňují podle příslušnosti dle místa trvalého pobytu na území České republiky.
Provozní doba Registru vozidel a řidičů MěU Náchod pracoviště Němcové 2020 (vedle polikliniky) je v pondělí a středu od 8 do 17 hodin a úterý a čtvrtek od 8 do 14 hodin. V pátek je zavřeno.
A co je k výměně ŘP zapotřebí? Žádost o vydání řidičského průkazu obdržíte na pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Dále s sebou musíte mít platný doklad totožnosti, průkazovou fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm a řidičský průkaz, který podléhá povinné výměně. V pokladně zaplatíte poplatek 50 korun.
Nový průkaz bude vydán přibližně do 20 dnů od podání žádosti. Po uplynutí lhůty pro povinnou výměnu, tedy od 1. ledna 2014 si žadatelé musí připravit 50 korun na úhradu správního poplatku, případně 500 korun pokud budou žádat o vydání do pěti pracovních dnů od podání žádosti.