V říjnu měli strážníci městské policie zhruba stejně práce jako o měsíc dříve, a tak se dá považovat říjen v porovnání s ostatními měsíci za klidnější. Městští policisté řešili celkem 85 přestupků a obdrželi 58 oznámení. K tomu už využili jednoho ze dvou nových přijatých strážníků. Před nadcházejícím časem Vánoc navíc varují občany: pozor na případné drobné krádeže.
Městská policie od 1. října disponuje 12 strážníky. Je to zatím o jednoho více, než tomu bylo dříve. Druhý z přijatých mužů, které mohli strážníci přijmout na základě rozhodnutí zastupitelstva města, prochází dvouměsíčním rekvalifikačním kurzem, a pokud vše dobře dopadne, měl by se začít objevovat v ulicích na přelomu roku. Ten, kterého již můžete v ulicích potkat, již má potřebnou aprobaci z předchozího působiště.
V průběhu října tedy 12 strážníků vyřešilo pokutou nebo domluvou 85 přestupků. Pět občanů narušilo veřejný pořádek nebo vyhlášky města – ve třech případech se jednalo o pálení mokrých větví nebo listí, v jednom případě o volné pobíhání psa a v jednom o problémy v občanském soužití.
Z dopravních přestupků jmenujme časté porušování zákazů vjezdu na rekonstruovanou ul. Náchodská. Zde strážníci zostřili dozor, což si vyžádali dělníci pracující na této stavbě. I z toho důvodu zde strážníci chytili přes 30 (!) řidičů, jimž uložili pokuty různé výše. Pozoruhodné je, že většina z řidičů byla mimokosteleckých, takže museli nutně projet kolem minimálně tří značek a návěstí oznamujících zákaz vjezdu na tuto stavbu. V souvislosti s rekonstrukcí ul. Náchodská strážníci také kontrolovali na žádost vedení obce průjezd zákazem vjezdu v Zábrodí, kde zastavili 4 řidiče. Vyjma těchto prohřešků se opět často parkovalo bez parkovacích hodin a stálo v zákazech stání v různých částech města (např. hned před budovou MP v ul. Žižkově).
Z případů oznámených občany zmiňme nejdříve nejčastější činnost v tomto měsíci, a to asistence u otevírání bytu (3×). Takové případy mohou být banální (klasické „zabouchnutí" klíčů – v říjnu 1×), ale mohou také zachránit životy a zdraví. Tak strážníci spolu s hasiči pomohli staršímu muži, který přes dveře komunikoval, ale po pádu se nemohl zvednout. Po otevření bytu mu byla zavolána zdravotnická služba. Ve zbývajícím třetím případě však již bohužel nebylo možné pomoci.
Mimo to městští policisté také asistovali při výkonu pravomocí insolvenčního správce v jedné z místních firem, konkrétně u otevírání firemního trezoru. V těchto případech vystupují strážníci, jako nezúčastněné osoby a jsou svědky jednání a úkonů na místě.
Vzhledem k množícím se požárům strážníci na žádost Policie ČR v průběhu října více kontrolovali okolí zemědělských staveb na katastru města. Zvýšené kontroly také proběhly o Dušičkách na hřbitově – to už ne kvůli požárům, ale kvůli "dušičkovým zlodějům".
Jako obvykle strážníci také chytili a vrátili majitelům několik zaběhnutých psů. Jednoho z nich, jezevčíka, jehož majitel nebyl k nalezení, umístili do útulku v Broumově, kde sehnal nového pána během tří dnů.
Vyjma těchto a dalších více či méně vážnějších oznámení se čas od času obrací občané na strážníky s nevšedními požadavky. Někomu ze sídliště Generála Kratochvíla např. vadilo, že na dětském hřišti pod jedním z panelových domů hraje v 18 hod. večer skupina dětí na kytaru. Takové jednání samozřejmě není protiprávní. A specifickým byl také zásah u jednoho z aut, kam podle jedné občanky "vlezlo do auta kotě a mňouká". (Auto bylo posléze za přítomnosti majitele prohledáno, avšak kotě nenalezeno nebylo.)
V průběhu měsíce také strážníci dohlíželi na bezpečnost ve městě jako obvykle prostřednictvím městského kamerového systému, pultu centrální ochrany a tísňových tlačítek (využity 2×).
Před nadcházejícím časem Vánoc upozorňují městští policisté na každoroční předvánoční shon a s tím související sníženou obezřetnost. "Dejte si proto pozor na své peněženky, mobily a cennosti, které nosíte u sebe, a nenechávejte tyto a jiné cenné věci ve vozidlech všem na očích," varoval občany velitel MP Michal Škoda.