seznam článků |
---|
Představitelé města Náchoda si připomněli oběti všech válek |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Strana 5 |
Všechny strany |
Představitelé města Náchoda, starosta Jan Birke a místostarosta Tomáš Šubert, společně se členy Českého svazu bojovníků za svobodu v pondělí 11. listopadu v 11 hodin opět po roce připomněli oběti všech válek a zúčastnili se tradiční pietní akce uctění památky obětí válečných konfliktů u památníku na Dobrošově.
Památku válečných obětí uctili všichni společně položením květin u památníku. V prostorách Jiráskovy chaty na Dobrošově poté pronesli krátké projevy za město Náchod starosta Jan Birke a za účastníky odboje Milan Andres. "Dnešní den je připomínán od roku 2001. Jsem rád, že se každoročně scházíme u památníku na Dobrošově, abychom společně zavzpomínali na válečné hrdiny a oběti a především, abychom stále připomínali dalším generacím, že mír není samozřejmostí," uvedl ve svém projevu starosta a zdůraznil význam tohoto pietního aktu.
Proč 11. listopad vysvětlila tisková mluvčí Náchoda Nina Adlof: "Tento den byl vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 v 11 hodin 11 minut zazněla poslední salva při podpisu příměří mezi spojenci a Německem ve vlakovém voze Le Francport u severofrancouzského města Compiégne. Tímto aktem byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Symbolem dne veteránů se stal květ vlčího máku. Ten jako symbol pro padlé vojáky poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 symbolizoval vlčí mák sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Proč právě vlčí mák je symbolem krve prolité na bojištích? Vysvětlení z čistě botanického hlediska je jednoduché. Vlčí máky kvetou v době, kdy jiné rostliny v okolí jsou mrtvé. Semena vlčích máků odpočívají v půdě řadu let, a když nejsou nablízku konkurenční rostliny, vyraší. A právě půda na bojištích rozbrázděných a přerytých bombami a granáty, se silnou koncentrací vápence ze zdevastovaných budov působila jako katalyzátor pro vyrašení vlčích máků."
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek