Minulé úterý v sále náchodského kina Vesmír mezioborový Tým pro mládež zorganizoval odbornou konferenci, týkající se problematiky drog na Náchodsku a v České republice. Konference se konala v rámci projektu nazvaného Správným směrem, který tým připravil na rok 2015 a 2016 pro školy a jejich pedagogy na Náchodsku a jehož ústředním tématem je zapojení samotných teenagerů do protidrogové prevence, a to formou jejich grafického vyjádření. Projekt odstartoval v září vernisáží výstavy plakátů v prostorách Městského úřadu Náchod.
"O program odborné konference, kterou zahájila koordinátorka Týmu pro mládež Mgr. Helena Přibylová z Probační a mediační služby, se podělili odborníci z Národní protidrogové centrály s policejními specialisty z Toxi týmu na Náchodsku, Centrem primární prevence Semiramis, o.s., pracovníky občanské společnosti Laxus a krajská protidrogová koordinátorka. Konference se jako hosté zúčastnili ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje brig. generál Mgr. Martin Červíček, vedoucí Územního odboru Náchod plk. JUDr. Davida Fulka, vedoucí odboru sociálních věcí a školství v Náchodě Bc. Pavel Schuma, i další odborná veřejnost z řad pedagogů, sociálních pracovníků měst a obcí náchodského regionu," informovala tisková policejní mluvčí Eva Prachařová.
Účastníci konference měli možnost shlédnout a vyslechnout prezentace, jaká je aktuální situace na drogové scéně na Náchodsku i jinde. Mohli si učinit představu o trestně právních aspektech, spojených s užíváním, výrobou či distribucí drog. Z prezentace por. Bc. Jana Jiráska jasně vyplynulo, že policii se na Náchodsku daří vyhledávat a objasňovat nelegální pěstírny, varny, distribuční sítě i postihovat pachatele. Stejně tak, jako následující prezentující, ředitel Národní protidrogové centrály, plk. Mgr. Jakub Frydrych, potvrdil, že počet uživatelů drog stoupá, a roste i počet pachatelů, kteří se trestní činností s drogami spojenou, zabývají. Ředitel protidrogové centrály vsadil regionální údaje do širších souvislostí na republikové i celosvětové úrovni.
V následujících příspěvcích Mgr. Markéty Jírové Exnerové, DiS, Bc. Kateřiny Kozákové a Mgr. Moniky Honzíkové zazněly nejnovější poznatky o efektivní a kvalitní primární prevenci nejen drogového, ale celkově rizikového chování, přítomní se mohli zorientovat ve službách ambulantních center pro děti, mládež a rodiče, a seznámit se sítí služeb pro uživatele návykových látek v Královéhradeckém kraji.
"Konferenci zakončila diskuse s přednášejícími a členy pořádajícího Týmu pro mládež s odbornou veřejností. Na závěr už zbývá jen dodat, že v listopadu bude projekt pokračovat seminářem s učiteli základních a středních škol z Náchodska, který by si neměli nechat ujít nejen všichni metodici prevence, ale také ti pedagogové, kteří mají zájem s dětmi pracovat vést děti ke správném životnímu stylu. Stejně tak jako tato odborná konference, i navazující seminář jim pomůže zorientovat se v problematice drog a závislostí, poskytne kvalitní právní a metodické informace, rady a návody," dodala Eva Prachařová.
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek