Před padělanými penězi varují v jarních měsících náchodští policisté. V těchto dnech přijali oznámení jednoho z obchodních řetězců, že někdo zaplatil za nákup v Jaroměři padělanou bankovkou v nominální hodnotě 200 korun.
"Podezření vyslovila firma zpracovávající tržbu z obchodů. Policie bankovku zadržela a odeslala ji na zkoumání do České národní banky. Zda je či není bankovka falešná, bude známo až za několik týdnů, ale již nyní by chtěli policisté upozornit, aby si lidé peníze při transakcích řádně prohlíželi. Pokaždé v letní sezóně zaznamenávají několik oznámení o výskytu falešných peněz v české i cizí měně, zejména v dolarech a eurech. Lidé by si měli dát pozor na směnu bankovek různých nominálních hodnot i na podezřele výhodný kurz. Peníze by navíc měli měnit pouze ve směnárnách a bankách, nikoli na ulici," vyzvala veřejnost k ostražitosti tisková policejní mluvčí Eva Prachařová a pokračovala s varováním: "Nebezpečí okradení lidem hrozí nejen s penězi falešnými, ale i s pravými. Zvláště obchodníci nebo číšníci by si měli vzpomenout na staré, ale stále účinné triky s rozměňováním bankovek vysokých hodnot za nižší a pak zase nazpátek, po kterém jim v pokladně zbyde o několik tisícovek méně."
Pokud by už nějakou falešnou bankovku některý z občanů přece jen obdržel, nesmí ji dávat dále do oběhu. Tomu, kdo padělanou bankovku neodevzdá, ale pokusí se s ní dále zaplatit, totiž hrozí nebezpečí trestního stíhání, jehož výsledkem může být až dvouletý pobyt za mřížemi, zákaz činnosti nebo propadnutí věci či jiné majetkové hodnoty.