Rady pro motoristy
Než v zimě vyjedete, zkontrolujte si pneumatiky a očistěte vůz od sněhu a námrazy
První sněhová nadílka již dávno roztála a po dalším sněhu zatím není ani památky, přesto je již zima v plném proudu. Policisté proto doporučují vybavit svá vozidla technickými prostředky pro bezpečnou jízdu v tomto zimním období.
Stejně tak jako si lidé v létě na nohy nazouvají lehkou obuv letní a v zimě si zase na nohy raději vezmou boty s dobrým vzorkem, aby neuklouzli, tak potřebují letní a zimní obutí i automobily. Pro bezpečnou jízdu v zimním období jsou předpokladem zimní pneumatiky na všech 4 kolech s hloubkou dezénu nejméně 4 mm. Nebezpečná je kombinace dvou zimních pneumatik a dvou letních pneumatik. Letní pneumatika má v zimním období na sněhu menší přilnavost k povrchu vozovky, nedrží na sněhu stopu a v první ostřejší zatáčce dostane vozidlo smyk a vyjede ven mimo vozovku. Takové vozidlo také hůře brzdí.
Než v zimě vyjedete, očistěte řádně všechna skla vozidla od sněhu a námrazy, stejně tak i očistěte všechna světla na vozidle. Není to pouze pro vaši dobrou viditelnost, ale také proto, abyste byli sami vidět.
Než vyjedete, omeťte i přední kapotu. Při jízdě s vozidlem může totiž sníh přilnout na přední okno a zhoršit výhled z vozidla.
V případě delší jízdy je dobré omést i sníh ze střechy vozidla. Při topení ve vozidle sníh na střeše taje a při intenzivním brzdění se může stát, že sjede celá vrstva sněhu na čelní sklo. Při rozjezdu nebo průjezdu zatáčkou se může sněhová vrstva utrhnout a spadnou na jiné projíždějící vozidlo nebo vozidlo jedoucí za vámi.
Především pak upozorňujeme řidiče nákladních vozidel, aby před jízdou s nákladním vozidlem odstranili led a sníh z horní části nákladního vozidla a plachty návěsu. Při průjezdu zatáčkou se led a sníh utrhne a spadne na vozovku a v horším případě na protijedoucí vozidlo. Z praxe víme, že led utržený z horní části nákladního vozidla a návěsu může způsobit vážnou dopravní nehodu.
„Zimní výbava" a „Konec zimní výbavy"
Svislé dopravní značky „Zimní výbava" a „Konec zimní výbavy" zůstávají v platnosti. Jedná se o dopravní značky, které vyznačují úsek, kde je od 1. listopadu do 31. března povinnost užít na vozidlech kategorie M a N (viz níže) zimní pneumatiky za všech klimatických podmínek. Vozidla do 3.500 kg musí mít na všech kolech zimní pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 4 mm. Vozidla nad 3.500 kg musí mít hloubku dezénu alespoň 6 mm na kolech hnací nápravy. Zimní pneumatiky je možno nahradit sněhovými řetězy v případě, že je vozovka souvisle pokryta dostatečnou vrstvou sněhu či ledu, aby nedocházelo k jejímu poškození.
Na Náchodsku tyto dopravní značky nikde nejsou, ale řidiči se s nimi mohou setkat třeba již v sousedním Trutnovsku (Špindlerův Mlýn, Strážné, Temný Důl, Pomezní boudy,Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Janské Lázně, Markoušovice).
Vozidla kategorie M (pro přepravu osob) se člení na:
M1 – vozidla, která mají nejvýše osm míst k přepravě osob, kromě místa řidiče, nebo víceúčelová vozidla,
M2 – vozidla, která mají více než osm míst k přepravě osob, kromě místa řidiče, a jejichž nejvyšší přípustná hmotnost nepřevyšuje 5.000 kg,
M3 - vozidla, která mají více než osm míst k přepravě osob, kromě místa řidiče, a jejichž nejvyšší přípustná hmotnost převyšuje 5.000 kg.
Vozidla kategorie N (pro přepravu nákladu) se člení na:
N1 - vozidlo, jehož největší přípustná hmotnost nepřevyšuje 3.500 kg,
N2 - vozidlo, jehož největší přípustná hmotnost převyšuje 3.500 kg, avšak nepřevyšuje 12.000 kg,
N3 - vozidlo, jehož největší přípustná hmotnost převyšuje 12.000 kg.
Rady pro chodce
Nepodceňujte reflexní doplňky
Nastaly dny, kdy se stmívá již v pozdních odpoledních hodinách, vyskytují se mlhy společně s deštěm či sněžením a viditelnost na silnicích v důsledku toho podstatně klesla. Všem občanům doporučujeme, aby při chůzi na pozemních komunikacích doplnili svůj oděv reflexními doplňky a tím snížili riziko střetu s motorovým či jiným vozidlem. Zvláštní pozornost by v tomto ohledu měli věnovat rodiče svým dětem, neboť děti často nedokážou správně odhadnout situaci v silničním provozu a stávají se pak účastníky dopravních nehod. Své ratolesti by měli vybavit buď reflexními vestami, reflexními doplňky nebo oděvem z reflexních materiálů, na které řidiči mnohem dříve reagují a včas přizpůsobí jízdu daným podmínkám. Všichni účastníci silničního provozu by se měli řídit heslem. „Nestačí jen vidět, ale je třeba být i viděn".
Rady pro občany
Vymetání sněhu na chodnících - do vozovky ne!
Rádi bychom upozornili majitele chodníků, nebo ty, kteří budou odklízet před svým domem z chodníků sníh, na důležité okolnosti vztahující se k provozu na silnicích.
Až budou chodník uklízet, aby byl schůdný, v žádném případě by neměli sníh hrnout nebo vhazovat do vozovky, protože je to velmi nebezpečné, zejména pak v úsecích, kde je zatáčka.
Pokud vozidlo, které jede po silnici, která je chemicky ošetřena inertním posypem, najede na sníh vhozený na vozovku, může dostat smyk a snadno může dojít k dopravní nehodě s tragickými následky. Vhozený sníh může na vozovce též namrznout a vytvořit tak na vozovce pevnou překážku, opět může dojít k tragickým následkům, neboť při jízdě s vozidly je pro řidiče nejhorší náhlá změna stavu vozovky.
Občan, který vymetá sníh na vozovku nebo jej tam vhazuje, se tím dopouští protiprávního jednání, kdy vytváří na vozovce překážky ve sjízdnosti silnice, a proto může být za toto protiprávní jednání potrestán uložením peněžité sankce nebo jiným trestem.
Informace poskytla náchodská tisková policejní mluvčí Eva Prachařová.
Foto archiv Policie České republiky.