Petici za vyhlášení místního referenda k výstavbě náchodského obchodního centra podepsalo během prvního měsíce již více než 800 lidí. To představuje zhruba polovinu potřebných podpisů. Sběr zbývajících podpisů by měl být ukončen v prvním srpnovém týdnu tak, aby se referendum mohlo konat současně s podzimními komunálními volbami.
"Místní referendum je nejúčinnějším nástrojem, jak mohou lidé rozhodnout ve svých městech o konkrétních problémech, které je trápí. K tomu, aby bylo místní referendum vyhlášeno, je zapotřebí, aby o něj požádalo 10% oprávněných voličů. V Náchodě to představuje necelých 1 700 občanů," uvedl jeden z členů petičního výboru, zastupitel Michal Kudrnáč. "Aby se referendum mohlo konat v termínu komunálních voleb, bude potřeba předat návrh na jeho konání i s potřebným počtem podpisů nejpozději první týden v srpnu. To je sice poměrně krátká doba, ale věříme, že se to dá stihnout," doplňuje.
Výsledek referenda bude pro vedení města závazný, pokud se hlasování zúčastní alespoň 35% oprávněných voličů. Tento počet by měl být zajištěn právě díky tomu, že se referendum uskuteční současně s komunálními volbami, které mají tradičně poměrně vysokou volební účast.
"Doposud se petice za referendum šířila prakticky samospádem, pouze přes internet. Příští týden ale plánujeme roznos letáků do schránek Náchoďáků a zahájíme také plakátovou kampaň," upřesňuje plány organizátorů učitel náchodského gymnázia a bývalý zastupitel Jan Ježek.
"Areál bývalé Tepny je soukromým majetkem a ani referendum bohužel nemůže výstavbě hypermarketu se stoprocentní jistotou zabránit. Rozhodně ale výrazně zvýší šanci, že obrovská plocha prakticky v centru města bude využita důstojně," myslí si architekt Viktor Vlach a dodává: "Jedná se o obrovskou rozvojovou plochu, která by mohla rozšířit centrum města. Pokud by ji mělo ve vlastnictví město, mělo by vyhlásit architektonickou soutěž na regulační plán. Ten by jasně a podrobně určil, co a za jakých podmínek zde může vyrůst, a poté by město mohlo pozemek po menších částech bez obav nabídnout soukromým investorům. Na takto velké ploše se dají bez problémů umístit obytné domy, stavby pro obchod, kulturu, ale třeba i mateřská školka nebo domov pro seniory. Vešla by se určitě i nějaká stavba pro drobnější výrobu, podobně jako jsou již dva podobné objekty v sousedství. To by zaručilo poměrně velký počet pracovních míst a ještě by zbylo místo pro parčík či náměstí. Během několika let by tak mohlo vzniknout nové moderní městské centrum."
Spolek Sbor dobrovolných občanů zároveň podal proti výstavbě hypermarketu námitky při územním řízení, které právě probíhá. "Jsme přesvědčeni, že územní plán zde výstavbu hypermarketu neumožňuje. To bylo také hlavní náplní našich námitek. S poměrně rozsáhlou argumentací nám zásadním způsobem pomohla právní kancelář Frank Bold, známá více pod svým starším názvem Ekologický právní servis," uzavřel Michal Kudrnáč.