Velmi nepřijatelným způsobem trávil neděli 13. března 2016 muž z Jaroměřska. Vytáčel telefonní číslo policie a oznamoval různé nesmysly. Operátor Policie ČR zaznamenal od tohoto člověka celkem 66 oznámení na linku tísňového volání 158 a 112, které se nezakládaly na pravdě. Pak už jeho jednání učinila přítrž policejní hlídka.
"Stále dokola pletoucím se jazykem oznamoval, že pohřešuje svoji dceru, ta byla přitom doma, ve vedlejším bytě, jak si policie ověřila. Operační důstojník proto poslal za 63letým problémovým oznamovatelem policejní hlídku. Muž nejprve nechtěl hlídce otevřít, ačkoli ho policisté viděli oknem sedět u stolu a telefonovat, na tísňovou linku policie, samozřejmě. Na policisty venku se pouze usmíval, ale otevřít nešel. Pak ho muži zákona přece jen přesvědčili, aby vyšel ven. Tam hlídce slíbil, že telefonování už zanechá. Hlídka proto muži, který vykazoval známky požití většího množství alkoholu, důrazně domluvila a odjela zpět na oddělení jeho jednání zadokumentovat jako přestupek," popsala situaci tisková policejní mluvčí Eva Prachařová.
Ještě než policisté stačili dokončit všechny zákonné úkony, operační důstojník jim dával echo, že podnapilý oznamovatel škodí znovu. Zanechal sice volání na linku 158, začal však obtěžovat na lince 112. Policisté se proto vydali zpět do místa bydliště a nepoučitelného telefonistu tentokrát už eskortovali do Hradce Králové na protialkoholní záchytnou stanici, aby vystřízlivěl.
Protože se muž bezdůvodným blokováním tísňové linky i operátora dopustil protiprávního jednání, policisté na Obvodním oddělení Jaroměř vše zaevidovali jako přestupek proti pořádku ve státní správě a samosprávě. Za taková obtěžující a zlomyslná volání správní orgán může přestupci vyměřit citelnou pokutu, a to až do výše 200.000 korun.
Ilustrační foto Policie ČR