seznam článků |
---|
Nový bezdrátový rozhlas v Červeném Kostelci je plně v provozu |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Všechny strany |
Plný provoz nového místního rozhlasu založeného na bezdrátové technologii odstartovala – jako tradičně první středu v měsíci – zkouška sirén. Nový systém za 25 milionů korun, jehož spuštěním bylo završeno šestileté snažení tří dobrovolných svazků obcí, je napojen na centrálu integrovaného záchranného systému v Hronově a zajistí tak větší bezpečí občanů.
Varovný vyrozumívací systém – místní rozhlas – byl předán do užívání městu Červený Kostelec dne 30. listopadu 2013. Ještě předtím bylo na sloupy veřejného osvětlení ve městě a okolí nainstalováno 107 nových amplionů.
Nový varovný systém nabízí řadu výhod. Je, zjednodušeně řečeno, ovládán bezdrátovou technologií a je propojen s integrovaným záchranným systémem, jehož centrála pro náchodský region sídlí v Hronově. Moderní technologie nejenže nepotřebují "dráty", ale umožní také ovládat jen tlampače v jednotlivých ohrožených či jinak informačně kompetentních oblastech.
Spojit se s ampliony ale nemusí pouze centrála integrovaného záchranného systému, ale také městský úřad, mobilní hlásič, a dokonce deset vybraných mobilních telefonů. Zmíněný mobilní hlásič užívá městská policie a jedná se o energeticky nezávislou vysílací jednotku pro případ živelních pohrom. Výhodné je také to, že v případě výpadku elektřiny vydrží ampliony vysílat 72 hodin na vlastní zdroj.
Zřízení nového systému je výsledkem dlouholeté práce, při níž byly hledány možnosti financování a bylo vytipováno území, pro které se systém bude zajišťovat. V roce 2012 se diskuze ustálily na pokrytí území tří dobrovolných svazků obcí (DSO Úpa, DSO mezi Úpou a Metují a DSO Jestřebí Hory) pro 24 obcí.
O dotaci byl požádán fond životního prostředí. Celkově se jednalo o zakázku za 25 milionů korun s dotací ve výši 90 %. Investorem celé akce byl DSO Úpa. Jako dodavatelé celé zakázky byly vybrány na základě výběrového řízení tyto firmy: Colsys s.r.o. a Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. S každou zúčastněnou obcí byla sepsána smlouva o poskytnutí vlastních podílů za technologie dodané na jejich území. Pro Červený Kostelec se jednalo o cca 3 600 tisíc korun s vlastním podílem ve výši cca 537 tisíc korun.
Vzhledem k tomu, že se jedná o technologicky nové zařízení, obsluha se s ním bude v nejbližších několika dnech seznamovat. Prosíme proto o shovívavost v případě přehmatů obsluhujících osob. Zároveň také prosíme o spolupráci při dolaďování hlasitosti amplionů (nahlaste číslo sloupu veřejného osvětlení, na kterém jsou hlásiče) a v případě jejich nefunkčnosti.
Foto Jaroslav Kordina, www.cervenykostelec.cz
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek