seznam článků |
---|
Nové Město nad Metují má díky místním horolezcům svůj vlastní ledopád |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Všechny strany |
Pokud to zimní teploty umožňují, "vyrábějí" od roku 2010 novoměstští horolezci v lezecké oblasti HIS jen kousek od historického centra Nového Města nad Metují umělý ledopád, který využívají k tréninku lezení na kolmém ledu.
Vytvoření ledové krásy ovšem není věcí jednoduchou a vyžaduje každodenní péči. "Voda na ledopád je přiváděna zakopanou a zaizolovanou hadicí a čerpadlem přímo z řeky Metuje. Nahoře je rozváděna po malých pramíncích na celou šířku stěny. Tvorba ledopádu vyžaduje minimálně dvakrát za den přijet na místo, zkontrolovat a upravit pramínky tak, aby voda správně tekla a nezamrzala. Je to docela kumšt, udělat takový ledopád," vysvětluje Petr Hacker z horolezeckého oddílu, který ledopád vytváří s ostatními nadšenci z oddílu v prostoru jejich lezeckého areálu zvaný HIS.
"Během uplynulých sedmi let jsme vychytali způsob, jakým efektivně a v co nejkratším čase ledopád vytvořit," uvedl Petr Hacker a dodává: "Například v roce 2012, kdy nám pomohly i výjimečně stálé a silné mrazy, vznikla opravdu parádní ledová stěna a navíc 15 metrů vysoký ledový sloup. Od té doby se už něco podobného nepodařilo vytvořit a byla i taková zima, že nebylo možné namrazit ani malý rampouch. Velmi dobrých podmínek jako v roce 2012 jsme se dočkali až nyní, kdy déletrvající lednové mrazy umožňují trvalé ledování. Za těchto podmínek jsme schopni připravit ledopád k lezení za 3 dny a pak jej stále udržovat v provozuschopném stavu s možností dalšího zvětšování."
Lezení s cepíny má v Česku jen minimum přirozených přírodních lokalit, a tak jsou novoměstští horolezci jedni z mála, kteří toto "ledolezení" nabízejí na uměle vytvořeném ledopádu. To umožňuje bezpečný trénink techniky lezení v kolmém ledu, což se pak zúročí při vážnějším lezení v horských terénech.
"Ledopád je určen především horolezcům ze spolku HOVRCH, i další zájemci však mají umožněn přístup s přítomností člena spolku. Lezení na ledopádu je podmíněné striktním dodržováním daných pravidel," upozorňuje případné zájemce o lezení Petr Hacker.
Lezecká oblast se nachází kousek od centra města, ale přitom v klidném, tichém a útulném prostředí. Novoměstské skály tvoří přerušovaný pás okrajových stěn podél řeky Metuje, který se táhne od zříceniny hradu Výrov až po Krčín. Pro lezeckou činnost je z důvodu pevnosti skal využíván úsek cca 400 m v oblasti Na Popluží. A malé poučení závěrem - z geologického pohledu je oblast tvořena jílovci, též označovanými jako opuka.
Podrobnosti o provozu jsou zveřejněny na stránkách www.hovrch.info .