Hospodaření Oblastní nemocnice Náchod a.s., která je největší nemocnicí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a která se potýká s neuspokojivými ekonomickými výsledky, prověřil externí audit. Zároveň se hodnotily interně i další procesy, jako např. směrnice, zadávání veřejných zakázek, účetnictví, vedení zásob anebo oblast personální. Na základě výstupů provede vedení nemocnice některé změny a racionalizační opatření uvnitř organizace. Závěry auditorů směřují také k přehodnocení financování zdravotnictví v kraji a struktury a rozsahu poskytované péče.
Oblastní nemocnice Náchod a. s. realizovala externí audit ihned poté, co ji převzalo nové vedení. Nová předsedkyně představenstva společnosti Ing. Ivana Urešová, MBA provedla také vnitřní ekonomickou analýzu, která rozklíčovala některé prvotní problémy, s nimiž nemocnice bojuje. Hospodaření této největší krajské nemocnice totiž k 31. 8. 2017 vykázalo 78,5 mil. Kč závazků po splatnosti a celkovou ztrátu ve výši 82,8 mil. Kč.
"Cílem obou auditů bylo podrobně zjistit, jak fungují veškeré vnitřní procesy a kontrolní systémy, ekonomická rizika, jak jsou nastaveny některé klíčové smluvní vazby a co vede v důsledku k tomu, že jsou její výsledky špatné. Následně jaká opatření by mělo nové vedení nemocnice nastavit, aby se podařilo tento nepříznivý vývoj zastavit," vysvětluje předseda představenstva Zdravotnického holdingu KH kraje a.s. Ing. Miroslav Procházka, Ph.D.
Externí audit na základě svého šetření doporučil nemocnici změny v hospodaření, které by měly přinést úspory. Např. se změny týkají správy pohledávek a závazků po splatnosti, odpisů, plánování cash-flow, revize některých vnitřních směrnic (např. zadávání veřejných zakázek či pracovně-právní vztahy). Zároveň bylo doporučeno přehodnotit některé smluvní vztahy s dodavateli a důsledně hlídat jejich dodržování.
"Představenstvo ON Náchod a.s. vydalo pokyn, aby veškeré smlouvy, které nebyly řádně vysoutěženy, byly postupně ukončeny a provedla se řádná soutěž. Věříme, že nám tento postup přinese reálné úspory. Také jsme v oblasti pracovně-právní nechali prověřit mzdové listy a jejich nastavení, systém poskytování cestovních náhrad a dalších benefitů a budeme více hlídat pracovní vytížení zaměstnanců, především nezdravotníků. Chceme mít také větší přehled o našich zásobách, budeme hledat vhodné softwarové řešení pro evidenci spotřebního materiálu apod.," říká k dalším interním opatřením předsedkyně představenstva ON Náchod a.s. Ivana Urešová.
Změny nastaly také v oblasti personální. Ke konci roku po vzájemné dohodě končí ve funkcích náměstek pro léčebnou péči MUDr. Miroslav Švábl, technický náměstek Miroslav Havran a místopředseda představenstva Ing. Lukáš Hartwich.
Kromě úsporných opatření chce nemocnice zvýšit úhrady za poskytnutou péči
Celkový obrat nemocnice, která ročně ošetří přes 30 000 hospitalizovaných pacientů, je zhruba 1 175 mil. Kč. Její příjmy jsou závislé především na proplácení výkonů od zdravotních pojišťoven a také částečné úhrady ztrátových oddělení od Královéhradeckého kraje. Oba tyto zdroje příjmů doporučil externí audit revidovat a přehodnotit.
"Co se týká zdravotních pojišťoven, tak běžnou praxí je, že pojišťovny hradí nemocnicím péči o své pacienty do výše předem stanoveného limitu na dané výkony. Limit a výši ceny stanoví úhradová vyhláška. Pokud se dostaneme nad limit, dále s pojišťovnou jednáme o úhradě. Představenstvo nemocnice a následně i představenstvo holdingu v současné době rozhodlo o vymáhání těchto chybějících prostředků právní cestou," vysvětluje další kroky předseda představenstva ZH KHK a. s. Miroslav Procházka.
Další oblastí je tzv. závazek veřejné služby. Jedná se o peníze vyčleněné z rozpočtu Královéhradeckého kraje určené pro krytí zdravotní péče, která je občanům poskytována a je při stávajícím mechanismu úhrad od zdravotních pojišťoven ztrátová. Jde tedy o pokrytí ztrátovosti některých definovaných oddělení. Audit doporučil nemocnici požádat kraj o úhradu nepokryté ztráty z let 2015 až 2017 (za uzavřené roky 2015 a 2016 jde zhruba o 130 mil. Kč) anebo o možnost redukce péče na takový rozsah, který vyrovnávací platba od kraje poskytuje.
"S výsledky i doporučením auditu jsme se seznámili a vyvoláme následná jednání o dalším fungování financování krajského zdravotnictví. V tuto chvíli je v rozpočtu kraje počítáno s úhradou doplatku závazku veřejné služby ve výši 100 mil. Kč. Dalších 30 milionů jsme letos vyčlenili na pokrytí navýšení mezd pro zdravotnický personál. Pro příští rok zatím počítáme s 90 mil. Kč. Kraj bude každopádně požadovat důsledné dodržování nastavených úsporných opatření," uvádí náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar.
Uspořádání zdravotnictví v kraji není optimální, uvažuje se o změně
Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s. je zastřešující mateřská akciová společnost založená Královéhradeckým krajem za účelem kontroly a vykonávání akcionářských práv v krajských zdravotnických zařízeních. Ačkoliv je holding 100% akcionářem ve všech krajských nemocnicích, jeho práva zasahovat do řízení a ekonomiky jednotlivých nemocnic jsou značně omezená. "Pomoc ze strany holdingu je v mnohém spíše metodická, snažíme se ale v rámci platné legislativy uplatňovat již nyní některé výhody společného postupu. Např. budeme od příštího roku realizovat konsolidované DPH, což pro ON Náchod přinese v roce 2018 úsporu cca 3,8 mil. Kč. S částí závazků po splatnosti pomohl zase holding náchodské nemocnici dočasně tím, že odkoupil její závazky po splatnosti ve výši cca 25,5 mil. Kč od společností Královéhradecká lékárna a.s. a Centrální zdravotnická zadavatelská s.r.o. Nemocnice od nás dostane nový splátkový kalendář na uhrazení této částky," vyjmenovává některé společné kroky předseda představenstva holdingu Miroslav Procházka. Také některá další opatření již přinesla pozitivní změnu, k 31. 10. má tedy ON Náchod závazky po splatnosti ve výši 61 mil. Kč.
Uvažovaným řešením, které by mohlo napomoci k lepšímu hospodaření krajského zdravotnictví, je sloučení nemocnic pod jeden subjekt. "Připravovaným řešením ekonomických problémů jednotlivých nemocnic a zlepšení hospodaření krajského zdravotnictví jako celku je sloučení nemocnic pod jedno IČ. Díky tomu by nemocnice např. v mnohém ušetřily, protože by se některé oblasti sjednotily či zjednodušily, byla by společná výběrová řízení v širším rozsahu či silnější vyjednávací pozice vůči zdravotním pojišťovnám. Zdravotní péče by měla v regionu jasnou strukturu a návaznosti. I pro pacienty by to znamenalo lepší péči, protože by si nemocnice vzájemně nekonkurovaly. Mohla by např. vzniknout specializovaná oddělení, špičková centra, nebo bychom pacientům nabídli kratší čekací doby na dané výkony, protože by spolu nemocnice úzce spolupracovaly, atd.," dodává náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar. O sjednocení nemocnic bude Královéhradecký kraj jednat. V příštím roce by se měly připravovat veškeré podklady a jedna organizace by mohla vzniknout nejdříve v roce 2019.