seznam článků |
---|
Návrh nového územního plánu Náchod přechází do závěrečné fáze |
Strana 2 |
Všechny strany |
Do závěrečné fáze procesu vstupuje po několika letech pečlivých příprav a podrobných jednání, návrh nového územního planu Náchod. Tento klíčový a rozvojový dokument musí zajistit rovnováhu a nabídnout podmínky pro úměrný rozvoj města z hlediska funkčního i prostorového za současné ochrany hodnot daného území. Na zpracování návrhu se nepodílí pouze pořizovatel a zpracovatel územního plánu, ale také město Náchod a jeho občané.
Jak práce probíhaly?
Přípravy tohoto důležitého dokumentu lze datovat již do roku 2007, kdy vstoupil v platnost nový stavební zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. Pořízení nového územního plánu projednalo a schválilo zastupitelstvo na jaře 2010. Po provedení nezbytných prací na rozborech, průzkumech a podkladech bylo na podzim 2013 zastupitelstvem schváleno zadání a mohl začít vznikat návrh územního plánu. Zpracovatelem je, na základě výběrového řízení, firma REGIO, projektový atelier s.r.o. Hradec Králové. Návrh byl odborem výstavby a územního plánování projednán s dotčenými orgány, krajským úřadem a sousedními obcemi a v souladu s jejich připomínkami a na základě veřejné diskuze projektantem upraven. V této fázi se veřejnost zapojovala svými připomínkami a požadavky. Aby se veřejnost mohla dostatečně seznámit s tímto důležitým dokumentem, byla doba pro přijímání připomínek a požadavků výrazně prodloužena nad lhůtu, kterou ukládá zákon. V této fázi pořizovatel obdržel k posouzení a projednání 63 připomínek a požadavků.
Co bude následovat?
Obdobně jako v minulých etapách, chce poskytnou město Náchod veřejnosti dostatek času k prostudování upraveného návrhu nového územního plánu. Po vydání stanoviska krajským úřadem bude upravená podoba návrhu k dispozici na stránkách města, v sekci Odbor výstavby a územního plánování - projednávané územní plány (https://www.mestonachod.cz/mestsky-urad/vystavba/projednavane-uzemni-plany/ ). Dále bude mít veřejnost možnost se s návrhem seznámit formou výstavy ve veřejně přístupných prostorách budovy MěÚ, ul.Němcové 2020 a v tištěné podobě na odboru výstavby a územního plánování. Na podzim t.r. proběhne veřejné projednání návrhu územního plánu. Termín jednání bude včas zveřejněn na úřední desce a webu města. Po vyhodnocení námitek a připomínek zhotovitel návrh opět upraví do tzv. čistopisu, který se předloží zastupitelstvu města ke schválení. Zastupitelstvo města územní plán vydává formou opatření obecné povahy.
Je ještě možnost pro podání připomínek a námitek?
O upraveném a posouzeném návrhu územního plánu se koná veřejné projednání. Jak je uvedeno výše, veřejné projednání proběhne na podzim tohoto roku. Termín jednání bude včas zveřejněn na úřední desce a webových stránkách města. V této závěrečné fázi mohou nejpozději do 7 dnů ode dne veřejného projednání vlastníci pozemků a staveb dotčených návrhem řešení, oprávněný investor a zástupce veřejnosti uplatnit námitky. Ostatní veřejnost může návrh připomínkovat. V námitkách musí být uvedeno odůvodnění, údaje podle katastru nemovitostí dokladující dotčená práva a vymezení území dotčené námitkou. Dotčené orgány a krajský úřad jako nadřízený orgán uplatní ve stejné lhůtě stanoviska k částem řešení, které byly od společného jednání změněny. K později uplatněným stanoviskům, připomínkám a námitkám již nebude přihlíženo.
Formulář pro podávání námitek a připomínek bude k dispozici na webu města v sekci Odbor výstavby a územního plánování - formuláře (https://www.mestonachod.cz/mestsky-urad/formulare/default.asp#vystavba). Vytištěné formuláře budou k dispozici na odboru výstavby a územního plánování a na výstavě k ÚP. Odbornou radu případným zájemcům při jejich zpracování poskytnou pracovníci odboru výstavby a územního plánování.
Závěrem
Územní plán, především vytváří předpoklady pro zkvalitnění životních podmínek, s čímž souvisí zachování či navýšení počtu obyvatel ve městě a jeho dílčích částech. Proto jsou navrhovány v daném území vhodné rozvojové plochy např. pro bydlení, občanskou vybavenost, výrobu, dopravu, rekreaci atd. Jedním z principů nového územního plánu je také zajištění maximálního souladu města s jeho přírodním zázemím, přičemž není opomenut ani jeho rekreační potenciál. Územní plán musí řešit současné potřeby obyvatel města takovým způsobem, aby umožnil existenci a přežití i budoucích generací.
Ing. Jan Čtvrtečka, člen Rady města Náchoda a určený zastupitel