seznam článků |
---|
Na setkání s těžaři starostové obcí Trutnovska, Náchodska a Broumovska odmítli uvažovaný průzkum ložisek plynu |
Strana 2 |
Strana 3 |
Všechny strany |
Starostové obcí Trutnovska, Náchodska a Broumovska dnes v Náchodě na setkání s těžaři rozhodně odmítli uvažovaný průzkum ložisek plynu.
Setkání za účasti starostů obcí dotčených dosud nepravomocným rozhodnutím Ministerstva životního prostředí o stanovení průzkumného území Trutnovsko na zjišťování ložisek zemního plynu zahájil královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Prohlásil, že průzkum a těžba plynu v Královéhradeckém kraji není v zájmu kraje.
Poté dostali postupně slovo hlavní protagonisté, kteří na setkání přišli, aby obhajovali svá stanoviska pro povolení průzkumu.
Pavel Lhotský z firmy GET, s.r.o. popisoval jednotlivé etapy případného průzkumu, ujišťoval o dodržování zákonného postupu i respektování vlastnických práv, (jak jsme již v rozhovoru s ním na stránkách Naš.Broumovsko.cz psali: Možné důsledky průzkumu ložisek plynu z pohledu zástupce firmy G E T, s.r.o.). Uvedl také, že těžní věže slouží pouze k pořízení vrtu a po několika týdnech se demontuje. Plyn pak může proudit desetiletí.
Ředitel odboru výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí Emil Rudolf vysvětloval legislativní proces stanovování průzkumného území a končil ujištěním, že i v případě, že by se ložiska našla, těžařská firma má pouze nárok požádat do dvou let o povolení těžby a obce by byly opět ze zákona účastníky dalšího řízení.
David Messina z firmy Basgas Energia Czech, s.r.o., popisoval aktivity firmy zejména v USA, ale i v Polsku a řízení o povolení ve Francii. V diskusi později vysvětloval strukturu celého řetězce a hovořil o ekonomických ukazatelích těžby v USA a možných přínosech pro region – zabezpečení zásob energie, nová pracovní místa, rozvoj místního hospodářství.
Důvody pro povolení průzkumu a pro těžbu nakonec rozebíral Juraj Franců z České geologické služby a zdůrazňoval potřebu vzhledem k nedostatku energetických zdrojů ve světě i v závislosti na arabských státech a Rusku.
V diskusi zaznívaly vedle věcných otázek, i dotazy, předjímající nekalé úmysly těžařů a jejich snahu tajit či zkreslovat informace. Například otázky na stav projednávání povolení ve Francii nebo čistotu chemikálií při průzkumu nebo těžbě. Zde Messina uvedl, že se složení chemikálií, které budou pro hydraulické štěpení za tři roky používat, nikdo nezná, protože se vyvíjejí nové a nové směsi, stále čistější a šetrnější k životnímu prostředí a ujišťoval, že budou použity ty, v dané budoucnosti nejšetrnější. Na připomínku, že lze mít pocit, že je už na ministerstvu rozhodnuto, odpověděl ředitel Rudolf již bez okolků: „Jestli máte pocit, je to váš pocit."
Starosta Náchoda Jan Birke pronesl výtku, že dnešní jednání mělo proběhnout na počátku, dřív, než bylo zahájeno správní řízení. David Messina se v odpovědi odvolával na silnou konkurenci v tomto oboru a platnou legislativu, která umožňuje pouze postup, který právě probíhá.
Zvláštní atmosféru schůze dokreslovaly občasné, někdy i urážlivé výkřiky z publika.
Na závěr hejtman Lubomír Franc přečetl dokument, který na jednání vznikl a byl pracovně nazván „Náchodská deklarace". K ní mohli starostové připojit své podpisy.