seznam článků |
---|
Na Jiráskově gymnáziu v Náchodě se daří robotům |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Strana 5 |
Všechny strany |
I když je Jiráskovo gymnázium v Náchodě gymnáziem všeobecným, dokáží se naši studenti prosadit i v ryze technických soutěžích. V posledních letech se výborně umísťují v soutěžích zaměřených na konstrukci a programování robotů.
Dva týmy našich studentů se přihlásily do soutěže pořádané Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze nazvané Robosoutěž 2012. Jedná se o soutěž robotů postavených ze stavebnice Lego Mindstorms. Úkolem bylo překonat dráhu (na které se mohly nacházet dvě řeky – prohlubně) tak, aby se robot nedotknul dna řeky. Bylo tedy potřeba vymyslet, jak řeku překonat, například položením mobilního mostu nebo jiným způsobem.
Koncem listopadu tedy do Prahy vyrazil tým "OutOfBricks" (ve složení Martin Němec, Jan Polák a Jan Jirman) a tým "Savo" (který měl nakonec pouze jednoho člena, a to Jakuba Srnu).
Tým "Savo" ukončil svoji cestu ve vyřazovacích kolech, tým "OutOfBricks", který zde obhajoval loňské vítězství, se probojoval až do čtvrtfinále, kde se k nám štěstí obrátilo zády. V poslední rozjížďce, která rozhodovala, zda budeme bojovat o první a druhé místo, vyjel robot týmu "OutOfBricks" z dráhy, a tím dle pravidel prohrál. Stejná situace se bohužel opakovala i v boji o třetí místo. Někteří členové týmu byli nakonec ze čtvrtého místa trošku zklamáni, být však na čtvrtém místě v konkurenci 30 týmů z celé republiky rozhodně není žádná ostuda a zaslouží si pochvalu.
Náladu si dvojice Jan Jirman a Martin Němec spravila v sobotu 15. prosince, kdy v soutěži MERKUR ROBODAY 2012 zvítězila v kategorii "Stopař". Soutěž se konala v Polici nad Metují. Tentokrát bylo úkolem sestavit robota z dílů stavebnice Merkur tak, aby dokázal sledovat černou čáru. O umístění rozhodoval celkový čas projetí dráhy. Stavba robota byla v tomto případě obtížnější než ze stavebnice Lego, studenti museli osadit desku s plošným spojem součástkami, připojit vhodná čidla, naprogramovat řídící procesor robota a zajistit spoustu dalších věcí. Studentům od začátku nepřála technika, když při prvním zapojení robota shořel H-můstek – obvod ovládající motory robota. Sehnat náhradní nebylo úplně jednoduché, nakonec se to ale podařilo. Dále jsme se potýkali s nekvalitními konektory světelných čidel, díky tomu v první jízdě robot čáru zcela ignoroval a namířil si to rovnou dolů ze stolu. Další jízdy již všechno fungovalo, a tak náš tým po zásluze vybojoval první místo – opět velký úspěch studentů našeho gymnázia v konkurenci více jak dvaceti škol z celé republiky, většinou odborných a zaměřených na elektrotechniku, a tedy mnohem lépe vybavených.
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek