Na dětském oddělení náchodské nemocnice už více než dva týdny platí zákaz návštěv. Důvodem je výrazný vzestup výskytu virových meningitid u dětí. Od pátku bylo hospitalizováno dalších pět dětí školního věku.
Dle slov primáře dětského oddělení Luďka Týceho není důvod k panice. Onemocnění je typické pro období konce léta až začátku podzimu. Před třemi lety bylo s touto diagnózou hospitalizováno 26 dětí. Toto virové onemocnění je u dětí téměř vždy bez komplikací a následků. Inkubační doba onemocnění je 3 až 5 dní. Nemoc se šíří fekálně-orální cestou a kapénkovou infekcí stejně jako chřipka. Velmi důležité je dodržovat základní hygienu.
K problému se vyjádřila Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje: "Od poloviny září eviduje Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje postupně jednotlivé případy onemocnění enterovirovou meningitidou v oblasti Náchodska. Ke skokovému navyšování počtu nových onemocnění došlo v posledních 10 dnech, a to zejména ve čtvrtek a pátek (29. a 30. 9. 2016) minulého týdne. Aktuálně tedy evidujeme na Náchodsku celkem 43 případů, z toho je 36 dětí, 2 mladiství a 5 dospělých. Děti jsou ve stabilizovaném zdravotním stavu, průběhy onemocnění jsou spíše lehčí až středně těžké. Nemocní jsou ve velké většině hospitalizováni na dětském oddělení nemocnice Náchod nebo na Klinice infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové."
"Protiepidemická opatření probíhají ve spolupráci s vedením všech škol, ve kterých se vyskytly 2 a více případů onemocnění. Tato opatření se týkají především zabezpečení hygienického režimu v dětských kolektivech, a to konkrétně ve zvýšení osobní hygieny rukou za použití dezinfekčních prostředků s plně virucidním účinkem, dále v úklidu lavic, WC, podlah atd. Současně je doporučeno provádět častější a průběžné větrání prostor, dále omezení fyzické zátěže spočívající zejména v úpravě tělesné výchovy. V případě zhoršení zdravotního stavu se doporučuje ihned navštívit ošetřujícího lékaře. Zároveň bylo domluveno zrušení školami pořádaných aktuálně plánovaných hromadných akcí, jako jsou např. návštěvy kin, divadel nebo pořádání zájezdů. Tato doporučení je nutné dodržovat alespoň 14 dnů od posledního potvrzeného případu onemocnění v daném kolektivu.
Nemoc se může projevovat horečnatými stavy, zvracením, úpornými bolestmi hlavy, známkami meningeálního dráždění. Příznaky přetrvávají krátce, většinou 3 – 4 dny.
Prevence nákazy je obdobná jako u jiných onemocnění přenášených vzdušnou cestou s důrazem na důsledné dodržování osobní hygieny, zejména mytí rukou při příchodu domů, po použití WC, před manipulací s potravinami a před konzumací jídla. Doporučuje se vyhnout se účasti na hromadných akcích (kino, divadlo, koncerty, zájezdy), zvýšit příjem vitamínů, omezit fyzickou zátěž, vyhýbat se stresu," uvádí Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje.