V minulém týdnu se v prostorách Městského úřadu v Náchodě uskutečnilo jednání představitelů města s provozovateli sběrných surovin v Náchodě a okolí. Jednání se zúčastnil starosta Jan Birke a místostarosta Tomáš Šubert, velitel Městské policie Náchod Miroslav Horák a ředitel Technických služeb Jiří Maršík. Z pozvaných šesti zástupců sběren, se podle informace náchodské tiskové mluvčí Niny Adlof, dostavili dva.
V posledních týdnech tento druh kriminality v Náchodě rapidně narostl, dokonce během jednoho dne došlo ke krádeži i dvou kanálových mříží v jedné ulici.
"A nejde jen o škody na majetku. Krádežemi kanálových vpustí tito lidé především ohrožují bezpečnost a zdraví nás všech, nechci ani domyslet, co všechno by se mohlo stát. Proto jsme toto setkání iniciovali, abychom s provozovateli sběren uzavřeli dohodu o společném postupu. A to se povedlo, i když osobně mě mrzí, že účast nebyla vyšší. Děkuji proto těm, kteří se jednání osobně zúčastnili," komentoval problematiku starosta města Náchoda Jan Birke.
Vedení města se dohodlo se zástupci sběrných surovin, že nebudou i nadále od fyzických osob vykupovat všechny podezřelé předměty, které by mohly pocházet z trestné činnosti a povedou své zaměstnance k důslednější kontrole při přejímání těchto předmětů.
"Intenzivně budeme spolupracovat v této problematice i se státní policií," doplnil starosta.
"Krádež kanálové mříže je s ohledem na výši způsobené škody trestným činem. "Nejde jen o pořizovací hodnotu takové mříže, ta představuje částku ve výši 2 500 korun, ale celková škoda dosáhne v souvislosti s dalšími náklady na její nové osazení až 8 tisíc korun," upřesnil ředitel Technických služeb Náchod, s.r.o., Jiří Maršík a dodal: "To všechno pro pouhých 500 korun, které pachatel může při výkupu obdržet. Riziko pro občany, které vzniká důsledkem krádeže, je však nevyčíslitelné..."