Krajští zastupitelé schválili změnu Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Královéhradeckého kraje, díky níž se snaží omezit znečištění nádrže Rozkoš fosforem. Jeho nadbytek zvyšuje výskyt sinic a odpadních řas.
Státní podnik Povodí Labe si před pěti lety nechal vypracovat analýzu vlivu zdrojů znečištění z hlediska eutrofizace v povodí vodní nádrže Rozkoš. Eutrofizace je proces obohacování vod zejména o dusík a fosfor. Podle výsledků jsou mezi prvními dvěma zdroji znečištění fosforem odpadní vody z osídlení levobřežní strany Rozkoše.
"Zvýšená přítomnost fosforu navyšuje riziko výskytu sinic a nadměrného množství zelených řas. Je proto nutné zabránit odtoku i vyčištěných odpadních vod do jižní části vodního díla Rozkoš pod Rovenskou hrází," uvádí radní Královéhradeckého kraje Karel Klíma zodpovědný za oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.
Tato snaha o uzdravení vodní nádrže Rozkoš vedla k přípravě změny Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Královéhradeckého kraje. Odpadní vody z levobřežní části nádrže Rozkoš podle ní budou odvedeny tlakovým potrubím do kanalizačního přivaděče v Novém Městě nad Metují, který je zakončen již intenzifikovanou ČOV.
"Řešení je navrženo tak, aby plně respektovalo enviromentální normy likvidace odpadních vod a vedlo k omezení vnosu znečištění do vodní nádrže Rozkoš. Je výslednicí hledání optimálního technického a ekonomického řešení likvidace odpadních vod. Je tak dána šance dalšímu rozvoji obcí v lokalitě vodní nádrže Rozkoš, jako rekreační oblasti," říká Karel Klíma.
Navržené řešení však umožní i odvedení splaškových vod z průmyslové zóny Vysokov. Kraj se na realizaci převedení odpadní vody na ČOV v Novém Městě nad Metují hodlá finančně podílet. Důvodem je právě naplnění veřejného zájmu daného schváleným Plánem povodí Horního Labe. Další opatření ke zlepšení kvality vody však budou pokračovat i proti proudu řeky Úpy.