V Královéhradeckém kraji jsme v současnosti svědky překotného slučování středních škol, které zcela zásadním způsobem negativně poznamená další rozvoj menších měst. Jednou z obcí, které se tyto změny mohou dotknout, je také Červený Kostelec, kde působí jediná škola v kraji připravující odborníky pro oděvní průmysl. Podle návrhu by měla být připojena pod Střední průmyslovou školou v Hronově.
Odbor školství Královéhradeckého kraje plánuje zánik 14 středních škol, které by se měly sloučit s jinými školami. Pokud by všechny tyto návrhy byly přijaty, jednalo by se o největší slučování středních škol pod taktovkou krajského úřadu od doby vzniku krajů. Za důvody, které navrhující radní Mgr. Táňa Šormová (KSČM) uvádí, patří snižující se množství žáků škol, zlepšení hospodárnosti ve vlastnictví budov a ušetření financí.
Za hlavní kritérium určování slučovaných škol radní "z praxe" zvolili počet žáků prezenčního studia. Mezi školy s 240 žáky a méně, studujících prezenčně, se tak dostala i červenokostelecká Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky, která má sice celkem 288 žáků, ale z toho jen 227 denních. Škola je ekonomicky soběstačná, má ve svém oboru výsledky a perspektivu a je nezbytná pro další rozvoj města.
Přechod střední školy v Červeném Kostelci pod jinou školu odmítá radnice, zastupitelstvo i ředitel
Základní body, proč by neměla Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky přejít pod jinou školu, upřesňuje ředitel školy Ing. Marek Špelda, Ph.D.: "Škola má nyní největší počet žáků ve své historii, slibně se rozvíjí, je hospodářsky silná, každoročně je zisková a platy jejích zaměstnanců nemusejí být dofinancovávány, tak jako tomu je u řady dalších škol. Díky velké řadě realizovaných evropských projektů disponuje nejmodernějším vybavením a nejnovější školní budovou kraje, která byla dostavěna teprve v roce 2000." Ředitel školy s návrhem nesouhlasí, ale nechce celou záležitost komentovat.
Škola se tak dostala do hledáčku krajských radní jen kvůli počtu žáků prezenčního studia, kteří do červenokostelecké střední školy chodí. Nutno dodat, že těchto 227 žáků je zodpovědno za vynikající výsledky, kterými šíří dobré jméno Červeného Kostelce po celé republice i v zahraničí. Z těch nejčerstvějších úspěchů jmenujme letošní 3. místo její fiktivní firmy na 50. jubilejním mezinárodním veletrhu fiktivních firem v Essenu, což se ještě žádné české fiktivní firmě v minulosti nepodařilo, a dále 1. místo v návrhářské soutěži Mladý módní tvůrce v Jihlavě, Cenu poroty a 2. místo v Prostějovské zlaté jehle a 2. místo na Avantgardě v Lysé nad Labem, tedy na třech nejprestižnějších návrhářských soutěžích ČR.
O zachování středí školy oděvní, služeb a ekonomiky pod hlavičkou Červeného Kostelce bude všemi prostředky bojovat také vedení města: "Máme v našem městě ukázkovou formu vzdělávání, po které město v minulosti celé roky volalo, a teď, když se jí díky pečlivé práci vedení školy daří realizovat, má dojít ke slučování této školy a vše má přijít nazmar. S tím zásadním způsobem nesouhlasíme," uvedl starosta Červeného Kostelce Ing. Rostislav Petrák a 26. února ho v tom podpořilo celé zastupitelstvo města, které jednohlasně odhlasovalo negativní postoj k tomuto slučování.
Starosta města nejenže je spokojen s prací školy, ale také s ní má další plány: zapojit školu ještě více do spolupráce se zaměstnavateli ve městě i v regionu. "Vzhledem k tomu, že se jedná o školu, která jako jediná v kraji připravuje odborníky pro oděvní průmysl, s ní zaměstnavatelé logicky počítají jako s partnerem vzdělávání svých zaměstnanců. Zaměstnavatelé dokonce již nyní vyplácejí studentům prospěchová stipendia, aby studovali právě tuto školu a oni tak získali kvalitně připravené pracovníky. Toto by mělo být také podpořeno otevřením nových oborů v návaznosti na potřeby významných zaměstnavatelů nejen v naší průmyslové zóně, se kterými více komunikujeme. Jsem proto přesvědčen, že samostatná střední škola je pro rozvoj naší průmyslové zóny, a tím celého města nezbytná," vysvětlil starosta města.
Střední škola podřídila svou výuku jedinému cíli, a to uplatnitelnosti absolventů na trhu. Záměrem školy je, aby žádný její absolvent neskončil na úřadu práce. A škole se to vyplatilo, protože už třetina studentů od třetího ročníku opravdu při studiu ve svém volném čase pracuje a to nejen v rámci projektu Pospolu, ale i na dlouhodobých pracovních stážích.
S tímto záměrem vedení města tedy plně souhlasí. Nemá ale žádnou záruku, že pod hlavičkou jiné školy bude tento trend zachován. Krajský návrh totiž počítá s tím, že ředitelé mohou skladbu oborů postupně upravit. Vedení města také nesouhlasí s argumentem finančních důvodů, sloučením škol se totiž ušetří plat jednoho ředitele a ekonoma. Ani to však v Červeném Kostelci neplatí, protože škola díky efektivnímu řízení pozici ekonoma nepotřebuje a nemá.
Nesouhlasí i jiná města
S plánovaným slučováním nesouhlasí i jiná města, kterých se předložený návrh dotkne. V Trutnově se např. ke sloučení tamní zdravotnické školy, pod kterou by měla přejít obchodní akademie, vyjádřil pro MF Dnes ředitel Mgr. Roman Hásek: "Nepřinese nám to nic dobrého, jen práci navíc," upozorňuje muž, který by se od léta měl stát ředitelem nového subjektu. "Jedná se o dvě nesourodé školy, které jsou zaměřené velmi konkrétně. Obě mají ve městě svou tradici a kvalitní výsledky. Spojením přijdou o svou identitu. Na veřejnost a uchazeče to nebude působit dobře, sloučení pro ně bude signálem, že je něco špatně."
Podobná situace platí v Náchodě, kde se jedná o sloučení místní obchodní akademie a stavební školy. "Ve sloučení nevidíme efekt. Ušetří se jeden ředitelský plat, ale v budovách se dál bude topit a svítit," řekl pro týdeník 5plus2 starosta Náchoda Jan Birke.
Sloučení škol provázejí osobní debaty zainteresovaných stran s navrhující političkou. V březnu bude její návrh schvalovat nejprve krajská rada a poté krajské zastupitelstvo.
Foto modelů: Martin Kábrt, foto školy: Tomáš Kábrt
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek