Nejen akční honičky a efektní zásahy proti lupičům a násilníkům, ale také vysedávání nad registry a porovnávání získaných stop se záznamy v domácích i zahraničních databázích, to je policejní práce. Výsledky hledání v databázích sice nejsou efektní na pohled, ale jsou stejně hodnotné, neboť policii pomáhají pachatele vyhledat, a to i po delší době od spáchání skutku.
"Zrovna takovým způsobem se podařilo přiřadit jméno určité osoby ke stopě, kterou pachatel zanechal na místě vloupání do obchodu s džínovým zbožím v Náchodě před čtyřmi roky. Osoba se neskrývala v databázích českých, slovenských německých, rakouských ani litevských, ale polských. Náchodští kriminalisté nalezením shodného vzorku DNA na jedné ze zanechaných stop na místě činu s osobou v databázi polské policie po čtyřech letech úspěšně dokončili případ vloupání do obchodu s oblečení a krádeže značkových džínových riflí, bund, triček, svetrů a v ceně 150.000 korun," uvedla tisková policejní mluvčí Eva Prachařová.
K vloupání došlo v srpnu 2011, pachatel rozbil kladivem výlohu, vnikl do prodejny a odcizil z ní okolo 80 kusů značkového oblečení. Případ tehdy zadokumentovala výjezdová skupina, policejní technik v prodejně a v bezprostředním okolí zajistil množství stop. Jednou z nich byl i sejmutý vzorek DNA. V databázi polské policie teď ke vzorku přiřadili osobu 28letého mladíka z Walbrzychu.
"Nyní tedy spisový materiál poputuje cestou právní pomoci do Polska k dalšímu řízení. Podle českých zákonů hrozí podezřelému mladíkovi vzhledem k vyšší způsobené škodě až pětiletý trest odnětí svobody," dodala Eva Prachařová.
Foto archiv Policie ČR