V úterý v noci, deset minut před druhou hodinou, v Náchodě, v prostoru před starou celnicí, kontrolovali policisté z cizinecké policie vozidlo Renault, které jelo z Polska. Ve vozidle kromě polského řidiče cestovalo dalších sedm osob – dva dospělí a pět dětí ve věku od tří měsíců do 15 let, všichni čečenské národnosti. Cílem jejich cesty bylo Německo.
Tyto osoby se neprokázaly doklady, které je opravňují k pobytu na našem území. Dospělí měli pouze občanské průkazy a děti rodné listy. Následným šetřením policisté zjistili, že jsou žadateli o poskytnutí mezinárodní ochrany v Polsku.
"Rodina měla 23. září vycestovat z Grozného a překročit bělorusko - polskou hranici mimo přechod přes tzv. zelenou hranici. V Polsku podali žádost o azyl. Tam jim 26. září vystavili doklady o odebrání cestovních pasů a poslali je do azylového zařízení, kam se měli sami dopravit. Do zařízení však již nedorazili. Spojili se se známým, který jim zprostředkoval taxikáře. Ten je 30. září vyzvedl ve Varšavě a vezl do Německa přes Českou republiku, kde je za hranicí zastavila policejní hlídka," upřesnila cestu čečenské rodiny tisková policejní mluvčí Iva Kormošová.
Podle jejích slov byly z důvodu neoprávněného vstupu a pobytu na našem území všechny osoby zajištěny a eskortovány na policejní služebnu a policisté podali žádost Polské republice o převzetí osob zpět na jejich území.
"Jednačtyřicetiletý řidič skončil v policejní cele. Od převážených osob měl za převoz obdržet 400 Eur. Je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státních hranic. Okresní soud v Náchodě ve středu odsoudil ve zkráceném řízení polského převaděče k 9 měsícům odnětí svobody s odkladem na dva roky, dále mu soud uložil soudní vyhoštění s 3letým zákazem vstupu na území České republiky s okamžitým účinkem, což znamená, že policisté odvezli odsouzeného na hraniční přechod, kde ho předali polským orgánům," dodala Iva Kormošová.