Sobota 23.listopad 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Místa Podrobnosti - Ruské malířství 19. století

Napsat e-mail Tisk

Ruské malířství 19. století  

Název:
Ruské malířství 19. století
Datum konání:
01.03.2013 - 03.11.2013 
Místo konání:
Galerie výtvarného umění - Náchod
Kategorie:
Výstava

Popis

Ruské malířství 19. století

Zámecká jízdárna - přízemí a meziokní

Dlouhodobá expozice obrazů od významných a zajímavých autorů ze sbírky Galerie výtvarného umění v Náchodě, Národní galerie v Praze, Galerie moderního umění v Hradci Králové a Magistrátu města Pardubice nastíní návštěníkům důležité mezníky, etapy, vývojové proudy i velké osobnosti ruské malby druhé poloviny 19. a počátku 20. století.

Vernisáž 1. března v 17 hodin.

Autor a kurátor výstavy: Jan Kapusta

Vůbec poprvé budou představena také unikátní díla umělců, kteří opustili svoji vlast a jsou nyní řazeni k jedné z mnoha generací ruské emigrace. Od 1. 1. do
31. 12. potrvá v meziokní stálá instalace tří rozměrných obrazů: Georgij Kuzmič Guk-Kravčenko – Příchod Varjagů do Kyjeva; Alexandr Alexejevič Alexandrov – Stěnka Razin a princezna; Emilie Jakovlena Šanksová – Návštěva v dívčím šlechtickém penzionátu. Obrazy jsou trvalou součástí dlouhodobých expozic ruského malířství ze sbírek GVUN, otevřených v každém lichém roce. Tato několikametrová, velmi atraktivní díla z počátku 20. století, překračující již meze tradičního ruského realismu, zastupují expozici Ruského malířství i v sudých letech, kdy expozice není instalována.

obraz

Něstěrov Michail Vasiljevič, Na zemi klid, olej, plátno, 102 × 55,5 cm, (1925?).

Místo konání

Místo:
Galerie výtvarného umění - Webové stránky
Ulice:
Smiřických 272
Město:
Náchod

Popis

Historie objektu galerie

Jízdárna byla při náchodském zámku zřízena kolem roku 1700. Roku 1744 byla postavena nová budova, jejíž podoba zůstala prakticky nezměněna. Zámecký areál i s jízdárnou byl v roce 1945 společně se zámkem a s celým panstvím vyvlastněn rodu Schamburg-Lippe a používán jako skladiště stavebního materiálu. Později ji využívali jako tělocvičnu a trénovali zde náchodští házenkáři. V letech 1978 až 1983 byla přestavěna podle projektu ing. arch. Josefa Wagnera tak, aby vyhovovala potřebám galerie. Otevřena byla v listopadu roku 1983. V druhé polovině 90. let byly výstavní prostory nově osvětleny a získaly tak špičkové parametry. Jízdárna Galerie výtvarného umění v Náchodě patří k nejpůsobivějším výstavním sálům v Čechách. Výstavní prostory i hygienické zázemí jsou řešeny bezbariérově.

Historie galerie

Galerie byla založena v lednu roku 1966 jako Okresní. Téhož roku jí byl převeden umělecký fond někdejší Městské obrazárny. Okresní galerie výtvarného umění v Náchodě získala sídlo v horním patře zámku. Avšak roku 1972 v souvislosti s rekonstrukcí zámeckého areálu o výstavní prostory přišla. V roce 1978 získala zpustlou zámeckou jízdárnu, adaptovala ji pro své potřeby a od listopadu 1983 v ní sídlí i vystavuje. S přechodem zřizovatelské funkce na Ministerstvo kultury České republiky, přijala galerie roku 1991 název Státní galerie výtvarného umění v Náchodě. Od června 2001 ji zřizuje Krajský úřad Královéhradeckého kraje v Hradci Králové. Mezi léty 1979 a 2002 byla provozována tzv. Malá výstavní síň na náchodském náměstí, ve které se uskutečnilo mnoho zajímavých výstav. Z důvodu výpovědi vlastníka domu jsme museli síň opustit. Galerie výtvarného umění v Náchodě je členem Rady galerií České republiky.

Webové stránky Galerie výtvarného umění v Náchodě.

gal1

gal2


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře