Prameny folkloru
- Název:
- Prameny folkloru
- Datum konání:
- 01.03.2014 09.00 h
- Místo konání:
- Česká Skalice - Česká Skalice
- Kategorie:
- Oznámení
Popis
Po Svátku Třech Svatých Králů (6. ledna) už opravdu začíná „Velký Masopust" kulminující týden před Popeleční Středou (tedy 40+6 dní za 6 postních nedělí, žádná neděle totiž není půstem!) K jídlu, pití a k tanci odedávna zněl bujarý zpěv i muzika s nástroji, které jsou v prastarých textech písní jmenovány: husle, dudy-kejdy či moldánky, cimbálek, basa, píšťaly... Svátek si udržel v lidovém zvykosloví svoji neobyčejnou přitažlivost, přestože nebyl církví, pro jeho pohanský smysl a nevázanou bujnost, nikdy schvalován. Letošní Bacchanálie - tvořivá dílna pro tanečníky, muzikanty, zpěváky, výtvarníky, divadelníky - bude předcházet lidové slavnosti maškar, která se bude konat v sobotu 1. března 2014. Začínat bude o 9. hodině na Husově náměstí u Bája, kde Pronobus za všechny maškary u starosty města o povolení Českou Skalicí pochodit požádá. Pro všechny bude nachystána ochutnávka lidových regionálních pokrmů.
Akce je součástí příhraničního mikroprojektu „Prameny". Pořádá FS Barunka, o.s. Česká Skalice ve spolupráci se SVČ Bájo Česká Skalice a Městem Česká Skalice.
Místo konání
- Místo:
- Česká Skalice -
- Město:
- Česká Skalice
Popis
Česká Skalice se nachází v nadmořské výšce 284 m n. m. v Úpsko - metujské tabuli. Městem protéká řeka Úpa, která pramení v Krkonoších a vlévá se v Jaroměři do Labe. V těsné blízkosti města leží přehradní jezero Rozkoš, nazývané často východočeské moře. Rozloha vodní plochy činí 1100 ha, průměrná hloubka nádrže je 10 m. Údolní nádrž Rozkoš, vybudovaná v letech 1966–1972, slouží nejen k regulaci průtoku vody v řece Úpě při táních a povodních, ale také se stala střediskem vyznavačů vodních sportů a rájem rybářů.
Další „poznávací značkou" České Skalice jsou blízké Ratibořice a malebné Babiččino údolí. Zde prožila mládí největší česká spisovatelka Božena Němcová, která sem situovala své nejznámější dílo Babička. Památkové objekty spojené s Babičkou jsou dnes z větší části zpřístupněné veřejnosti.
Krásný výhled na město, plochu Rozkoše a blízké okolí se naskytne při pohledu z návrší u Vysokova nebo od Václavic či ze Žernova. Z vršku u Velkého Třebešova je město krásně vidět od západu. Při dobré viditelnosti můžeme z České Skalice spatřit Krkonoše s nejvyšší horou České republiky Sněžkou.
Město Česká Skalice leží na území okresu Náchod, v Královéhradeckém kraji. Výhodou je blízkost hranic s Polskou republikou. Nejbližší hraniční přechod je v Náchodě-Bělovsi (12 km). Česká Skalice dále sousedí s městy Červený Kostelec, Nové Město nad Metují a Jaroměř. V České Skalici žije trvale pět a půl tisíce obyvatel. V letní turistické sezoně se přechodně počet obyvatel až zdvojnásobí. Celková rozloha města včetně místních částí Malá Skalice, Zájezd, Spyta, Zlíč a Ratibořice činí 1735 ha.
Novodobá historie města je spjata s textilní výrobou, rozvojem cestovního ruchu a rozvojem soukromého podnikání po roce 1989. Česká Skalice se svým okolím je krajem plným přírodních krás a kulturních zajímavostí.