Filharmonie Hradec Králové
- Název:
- Filharmonie Hradec Králové
- Datum konání:
- 15.10.2014 19.00 h
- Místo konání:
- Divadlo Dr. Josefa Čížka - Náchod
- Kategorie:
- Hudba
Popis
900. koncert Komorní hudby Náchod
Roman PATOČKA - housle
Jan TALICH - dirigent
Program:
Leoš Janáček: Žárlivost, původní předehra k opeře její pastorkyňa
Erich Wolfgang Korngold: Houslový koncert D dur op. 35
Antonín Dvořák: Symfonie č. 7 d moll op. 70 B 141
Roman Patočka (1981) pokračoval po absolvování Pražské konzervatoře u Dagmar Zárubové a Akademie múzických umění u prof. Ivana Štrause ve studiu v Utrechtu a Lübecku. V roce 2009 zakončil mistrovským diplomem studium na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Je vítězem a laureátem mnoha soutěží: Mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro, mezinárodních houslových soutěží Leopolda Mozarta v Augsburku, Pabla de Sarasateho v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, Maxe Rostala v Berlíně a dalších. Roman Patočka vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry (např. Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu, Nagojskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií) i dirigenty (Jiřím Bělohlávkem, Vladimírem Válkem, Sirem Charlesem Mackerrasem ad.). V sezóně 2008/2009 byl koncertním mistrem Německého symfonického orchestru Berlín. Jako komorní hráč spolupracuje s Jiřím Bártou, Janem Talichem, Radkem Baborákem, Martinem Kasíkem ad. Reprezentoval Českou republiku na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi. Účinkoval v řadě AVRO Klassiek v Concertgebouw v Amsterdamu a v cyklu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Natočil několik snímků pro Český rozhlas, BBC Radio 3, ORF, Radio 4 Netherlands, Rumunský rozhlas a japonskou televizi NHK. Roman Patočka hraje na Janem Talichem laskavě zapůjčený nástroj Josepha Gagliana z roku 1783.
Jan Talich (1967) vystudoval Pražskou konzervatoř a poté absolvoval AMU ve třídě Václava Snítila. Již v té době pořádal vlastní recitály a hrál s orchestry po celé republice. Stipendium na další studium obdržel nejprve v USA u Shmuela Ashkenasiho a poté na anglické Guildhall School of Music u Yfraha Neamana. V roce 1989 získal první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Václava Humla v Záhřebu, čímž odstartoval svoji mezinárodní sólovou dráhu. Jako sólista vystoupil Jan Talich s orchestry po celé Evropě (Paříž, Birmingham, Londýn, Brusel) i v USA. Jeho diskografie zahrnuje několik CD s koncerty českých i světových autorů. Jan Talich hraje na housle A. Stradivarius z roku 1729. Pravidelně vyučuje na kurzech doma i v zahraničí – v Telči, Dijonu, Angers, Prades a na Conservatoire Supérieur v Paříži. V posledních letech se stále více věnuje dirigentské činnosti a je žádán jako hostující dirigent mnoha orchestry v České republice i v zahraničí. V roce 1992 založil Talichův komorní orchestr, jehož je uměleckým ředitelem a dirigentem. Pod jeho vedením orchestr nahrál četné CD. Jan Talich byl též zakládajícím členem Kubelíkova tria, s nímž vystupoval po celé Evropě a nahrál klavírní tria Dvořáka, Smetany, Suka a Nováka. V roce 1997 z tria odešel na místo prvního houslisty Talichova kvarteta, které patří mezi přední světová tělesa v tomto oboru. S tímto kvartetem již vystoupil na mnoha podiích po celém světě (např. Carnegie Hall, Signore Hall, Beethovenhaus, Hercules Sal, Chatelet, Theatre de Champs-Elysée, Gaveau) a dočkal se skvělé kritiky. Talichovo kvarteto jezdí pravidelně na turné do Japonska, Jižní Ameriky, Mexika či Jižní Koreje. Mezi jeho nahrávky patří většina známých českých kvartet i komplet všech smyčcových kvartet od Mendelssohna. Mnoho jeho CD bylo oceněno vydavatelskými časopisy Gramophone, Strad, Diapasson a Radio Bayern.
Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 pod názvem Operní orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové. Od vzniku České republiky (1. 1. 1993) nese orchestr název Filharmonie Hradec Králové. Období největšího uměleckého rozkvětu tělesa je spojeno se jménem prof. Františka Vajnara, který pracoval jako šéfdirigent s orchestrem nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2001, kdy byl jmenován čestným šéfdirigentem tělesa. V dalších letech pak zejména s uměleckým šéfem a dirigentem Ondřejem Kukalem a jeho nástupcem A. S. Weiserem. FHK vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy, účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku, což dokazuje její umělecký vzestup. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo Český rozhlas.
Místo konání
- Místo:
- Divadlo Dr. Josefa Čížka -
- Ulice:
- Masarykovo náměstí 74
- Město:
- Náchod
Popis
Divadlo Dr. Josefa Čížka nabízí několik sálů pro konání kulturních a společenských akcí, školení, rautů, výstav a přehlídek.