Prosper Mérimée: Kočár
- Název:
- Prosper Mérimée: Kočár
- Datum konání:
- 05.02.2017 17.00 h
- Místo konání:
- Červený Kostelec - Červený Kostelec
- Kategorie:
- Divadlo
Popis
Divadlo v knihovně - Repríza
Knihovna Břetislava Kafky v Červeném Kostelci připravila pro své čtenáře, příznivce i širokou veřejnost na začátek února 2017 malé divadelní představení, které na míru divadelně skromnému multifunkčnímu centru nastudovali herci místního divadelního spolku Na tahu – Naďa Eflerová, Milena Langrová a Vlastík Klepáček s podporou nápovědy Věrky Klepáčkové.
Komorní hra Kočár vznikla na základě díla francouzského spisovatele a dramatika Prospera Mériméa (1803–1870), jehož dobrodružné povídky, jako např. Colomba, Carmen, Tamango nebo Mateo Falcone, byly v mládí oblíbeným čtivem režiséra a spoluautora tohoto divadla V. Klepáčka. Povídka Carmen například posloužila jako literární předloha slavné stejnojmenné Bizetovy opery.
Základ hry tvoří Mériméeho aktovka Kočár nejsvětější svátosti, která byla v roce 1962 natočena jako nezapomenutelný televizní film režisérem Františkem Filipem. Hereckým mistrovstvím ji vyšperkovali Jan Werich, Jaroslava Adamová, Miloš Kopecký a další. S těmito velikány českého divadla se ovšem naši ochotníci nemohou a ani nechtějí měřit. Proto režisér, v touze vydat se jinou cestou, přenesl děj pomocí další Mériméeho povídky LOKIS z peruánské Limy do litevského Vilniusu a i charakterově změnil postavy tak, aby původní aktovku připomínaly jen vzdáleně. O tom, jak se dílo našim ochotníkům podařilo a jestli dokázali dílu starému 150 let vdechnout nový život, se můžete přesvědčit na premiéře v pátek 3. února 2017 od 19 hod. či v neděli 5. února od 17 hod. Protože počet míst je omezen prostorem, určitě bude dobře, když si vstupenky zajistíte předem, a to přímo v knihovně.
Vstupné v předprodeji 90 Kč, na místě 100 Kč.
Místo konání
- Místo:
- Červený Kostelec -
- Město:
- Červený Kostelec
Popis
Červený Kostelec leží v malebném východním podhůří Krkonoš uprostřed regionu Náchodsko - Trutnovsko. První zmínka o tehdejším Kostelci se přesně objevila 22. srpna 1362 v konfirmační knize pražské diecéze. Přesně se v této knize píše o ustanovení faráře Heřmana na kostelecké faře patronem kostela červenohorským panem Mikulášem Písklem.
Počet obyvatel se v posledních letech ustálil na osmi a půl tisíci. Území města se rozkládá v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor v nadmořské výšce cca 400 metrů a je přirozeným východiskem do jednoho z nejkrásnějších krajů České republiky. Není to však „skanzen", ale naopak velmi živé město, kde se stále něco děje. Bohatá je činnost sportovních, kulturních a společenských organizací a spolků. To dohromady dává pestrou paletu možností využívání a užívání volného času.
Nejvýznamnější každoroční akcí je pětidenní mezinárodní folklorní festival, který je jedním z největších v Evropě pod patronací I. O. V. UNESCO.