Zem, kde se těží břidlicový plyn
- Název:
- Zem, kde se těží břidlicový plyn
- Datum konání:
- 23.05.2014 19.00 h
- Místo konání:
- Náchod - Náchod
- Kategorie:
- Beseda
Popis
Program:
Jak těžba zasahuje místní občany a přírodu? Jak těžební firmy ovlivňují radnice a parlament? Jak se lze účinně bránit?
U Náchoda nebyl průzkum ložisek břidlicového plynu povolen, zákon ale budoucí těžbu nezakazuje. V Argentině, v jižní Patagonii se již těží. Přijďte si z první ruky poslechnout, jak vypadají dopady těžby v praxi, přijďte diskutovat o tom, jak se lze bránit.
Vystoupí hosté: Carolina Garcia z Úřadu pro ochranu přírody, členka Koalice Neuquén proti frakování v oblasti, kde přímo probíhá těžba. Na vlastní kůži zažívá vše, co sebou těžba nese. Diego di Risio z organizace Observatorio Petroleo Sur, která podporuje místní komunity v odporu proti těžbě. Jiří Malík z Koalice Stop HF, která prosazuje úplný zákaz těžby v České republice.
Na začátku diskuse bude promítnut dokument Země břidlic z postižených oblastí v Argentině.
Místo konání
- Místo:
- Náchod -
- Město:
- Náchod
Popis
Město Náchod (346 m n.m.) se rozkládá na obou březích řeky Metuje. Bylo založeno v r. 1254 a je přirozeným historickým, turistickým, správním a průmyslovým centrem celé oblasti od vstupní "Branky" až po Broumovský výběžek. V samotném centru města se nachází celá řada historických staveb - renesanční zámek s francouzskou zahradou, gotický kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí , stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice, budova poštovního úřadu a další. Náchod je rodištěm českého spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého (nar. 1924), dramatika a satirika Vratislava Blažka (1925-1973). K městu se vztahují díla Aloise Jiráska "Skaláci", "Na dvoře vévodském", "U nás" atd. Ve městě je regionální muzeum a galerie výtvarného umění. Náchod je hraniční město s přímou vazbou na polskou Kudowu Zdrój a další příhraniční polská lázeňská města Dušniki Zdrój a Polanica Zdrój.