Národní styl
- Název:
- Národní styl
- Datum konání:
- 19.04.2018 17.00 h
- Místo konání:
- Galerie výtvarného umění - Náchod
- Kategorie:
- Beseda
Popis
Galerie výtvarného umění v Náchodě si dovoluje pozvat širokou veřejnost na tematickou přednášku s projekcí
NÁRODNÍ STYL
Příspěvek přednese ve čtvrtek 19. dubna 2018 v 17 hodin historička umění Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, v. v. i Mgr. Vendula Hnídková, Ph.D. v Galerii výtvarného umění v Náchodě – zámecké jízdárně.
Těšíme se na Vaši účast.
Národní styl vstoupil na scénu s koncem první světové války, kdy intenzivní pocit historického vítězství podmínil a stvrdil nový obsah části českého umění, architektury a uměleckého řemesla. Ambice vybudovat českou národní kulturu na státní platformě byla motivována snahou vtisknout Československé republice dominantně slovanský charakter. Hlavní protagonisté národního stylu Pavel Janák, Josef Gočár a František Kysela usilovali o vytvoření specifických výrazových prvků, které by byly inspirovány místním naturelem. Umělci se však nepokoušeli o bezprostřední citaci motivů z rejstříku etnografického materiálu, ale spíše o postižení esence charakteru lidového umění a vyjádření této autentické podstaty vlastními autorskými prostředky. Prvotní nadšení ze vzniku českého uměleckého projevu začalo však již v 1. polovině dvacátých let atakovat kritické hodnocení příslušníků internacionální avantgardy, zejména okruhu Karla Teigeho, kteří odmítali dekorativní výraz národního stylu. Krátkou existenci tohoto uměleckého proudu ukončila mezinárodní výstava v Paříži, po které Janák s Gočárem definitivně opustili ornamentální tvarosloví, a národní styl tak dožíval pouze ve výuce státních odborných škol a v tvorbě některých regionálních architektů.
Místo konání
- Místo:
- Galerie výtvarného umění - Webové stránky
- Ulice:
- Smiřických 272
- Město:
- Náchod
Popis
Historie objektu galerie
Jízdárna byla při náchodském zámku zřízena kolem roku 1700. Roku 1744 byla postavena nová budova, jejíž podoba zůstala prakticky nezměněna. Zámecký areál i s jízdárnou byl v roce 1945 společně se zámkem a s celým panstvím vyvlastněn rodu Schamburg-Lippe a používán jako skladiště stavebního materiálu. Později ji využívali jako tělocvičnu a trénovali zde náchodští házenkáři. V letech 1978 až 1983 byla přestavěna podle projektu ing. arch. Josefa Wagnera tak, aby vyhovovala potřebám galerie. Otevřena byla v listopadu roku 1983. V druhé polovině 90. let byly výstavní prostory nově osvětleny a získaly tak špičkové parametry. Jízdárna Galerie výtvarného umění v Náchodě patří k nejpůsobivějším výstavním sálům v Čechách. Výstavní prostory i hygienické zázemí jsou řešeny bezbariérově.
Historie galerie
Galerie byla založena v lednu roku 1966 jako Okresní. Téhož roku jí byl převeden umělecký fond někdejší Městské obrazárny. Okresní galerie výtvarného umění v Náchodě získala sídlo v horním patře zámku. Avšak roku 1972 v souvislosti s rekonstrukcí zámeckého areálu o výstavní prostory přišla. V roce 1978 získala zpustlou zámeckou jízdárnu, adaptovala ji pro své potřeby a od listopadu 1983 v ní sídlí i vystavuje. S přechodem zřizovatelské funkce na Ministerstvo kultury České republiky, přijala galerie roku 1991 název Státní galerie výtvarného umění v Náchodě. Od června 2001 ji zřizuje Krajský úřad Královéhradeckého kraje v Hradci Králové. Mezi léty 1979 a 2002 byla provozována tzv. Malá výstavní síň na náchodském náměstí, ve které se uskutečnilo mnoho zajímavých výstav. Z důvodu výpovědi vlastníka domu jsme museli síň opustit. Galerie výtvarného umění v Náchodě je členem Rady galerií České republiky.