Pondělí 23.prosinec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Místa Podrobnosti - Divoký Madagaskar

Napsat e-mail Tisk

Divoký Madagaskar  

Název:
Divoký Madagaskar
Datum konání:
01.11.2012 18.00 h
Místo konání:
Jiráskovo divadlo - Hronov
Kategorie:
Beseda

Popis

Nejnovější fotograficko-filmová diashow Kateřiny a Miloše MOTANI o velmi náročné terénní cestě plné nesčetných nástrah, jedinečné přírodě, roztomilých lemurech a obyčejných lidech s úměvem na tváři. O ostrově, který nenechá člověka ani na chvíli vydechnout.

Říká se, že Madagaskar je zbytek dávného tajuplného potopeného kontinentu Lemurie. Červený ostrov je domovem rostlin a zvířat, které nikde jinde nenajdete. Ve větvích mají své rejdiště lemuři s kožíškem jak plyšáci a tlapkami jako samet. Za svou kořistí se plíží fosa. Najdete tady deštný prales, mangrovy, kokosové palmy, banánové plantáže, rýžová pole, mohutné baobaby, suchý opadavý les i trnitou buš. Lidé na Madagaskaru jsou velmi chudí, pracovití, veselí a nesmírně srdeční.

Tentokrát vás Kateřina a Miloš MOTANI zavedou na fascinující ostrov. Madagaskar prozkoumáte od východu na západ a od severu na jih. Obklopí vás podivný zvířecí svět a neméně úchvatná vegetace. Osmdesát procent rostlin a zvířat se totiž vyskytuje pouze tady.

Nejprve s nimi zavítáte do parku Arcandia, kde žije největší druh lemura Indri. Jeho pronikavý křik se brzy z rána šíří kilometry daleko nad deštným pralesem. Mezi listy zvědavě vykukují černobílí lemuři vari, lemuři hnědí, tančící sifaky, ale i legrační lemuři bambusoví. A když se krajina ponoří do černočerné tmy, skotačí ve větvích noční lemuři maki. Se soumrakem vylézá ze svého hnízda i „nejošklivější" zvíře na světě aye-aye. V husté vegetaci se ukrývají chameleonivšech velikostí, gekoni, hroznýši a pestrobarevné žáby.

S autory se poplavíte k bývalému pirátskému ostrovu St. Marie, kde se v zátoce zdržují velryby. Písečné pláže lemované kokosovými palmami vypadají jako vystřižené ze žurnálu. U úchvatného barevného gejzíru se naučíte nejdůležitější malgašské slovíčko.

Na západním pobřeží dominují krajině ohromné baobaby. V rezervaci Kirindy se cestovatelé vypraví na noční výpravu za velmi vzácným druhem potkana. Ovšem pozor, hustým lesem slídí i podivná psokočka fosa !

Poté se Kateřina s Milošem vydají na dalekou a náročnou cestu do oblasti Tsingy de Bamaraha. Budou se proplétat skalním labyrintem, šplhat po ostrých vápencových špičkách a prodírat se divokými jeskyněmi. Na jihu rostoucí trnitá buš plná těch nejpodivnějších rostlin je královstvím lemura kata.

A mezi touto vší přírodní krásou žijí úžasní Malgaši. Kousek od Afriky a přitom v nich koluje africká, asijská, arabská i evropská krev. Cestovatelé pozorujícvrkot na ulici, kde se prodává všechno, co se urodí nebo uloví – klidně i dvě rajčata nebo hromádka sušených rybiček. V Brikasville se právě sváží z plantáží tuny banánů. Co se ulomí, posbírají děti. Večer se pak banány smaží na ohni a prodávájí za korunu kus.

Kde se Kateřina s Milošem objeví, tam je obklopí rozjásané dětské tváře. Ocitnete se s nimi dokonce i mezi pravými zlatokopy. Po pás ve vodě se po celý boží den lopotí za třpytivým práškem, po čele jim stékají perličky potu. Uvidíme také hledače SAFÍRŮv pravém safírovém dolu. Lidé na Madagaskaru jsou velmi chudí. Jsou však šťastní, veselí a se srdcem na dlani.

Místo konání

Místo:
Jiráskovo divadlo -
Město:
Hronov

Popis

Dominantou hronovského náměstí je Jiráskovo divadlo. Bylo postaveno podle projektu Ing. arch. Jindřicha Freiwalda Od roku 1931 se v něm každoročně konají mezinárodní přehlídky amatérského divadla Jiráskovy Hronovy. Na budově je umístěnareliéfní pamětní deska obětem 1. světové války od J. Horejce z roku 1932, v přízemí busta Aloise Jiráska a Josefa Čapka, provedená F. Bartákem. V přístavbě divadla se nachází od roku 1999 nový víceúčelový sál Josefa Čapka (realizován podle projektu arch. Miloše Skaunice). Ve druhém patře divadelní budovy najdeme Jiráskovo muzeum zaměřené k historii a národopisu Hronovska a k osobě a dílu Aloise Jiráska. 

www.mestohronov.cz

foto divadlo

divadlo02

 

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře