Něco takového Galerie Slavie, kterou provozuje Fotoklub Náchod, patrně nezažila. Ve středu v podvečer byli diváci svědky skutečného koncertu slovinského loutkáře Matiji Solce, který v rámci vernisáže fotografií studentů Vyšší odborné školy oděvního návrhářství v Praze uvedl svou autorskou hru Veselé kosti.
K jeho emocionálnímu představení umělci stačilo pouze několik rekvizit: stůl, na něm kufřík ve tvaru rakve plný lidských kostí, maňásek medvídka pandy zvaného Fergus Walker a hlavně hudba, která jeho neskutečnou show doprovázela. Příběh je podružný, ale linie představení je jasná: smrt jako tabu. Ale také svoboda a manipulace. Matija, který se patrně narodil s loutkou v rukou, představuje svého pandu jako nástroj, který mluví za něj. Když potom otevře kufřík rakev a vytahuje mrtvé kosti, které v jeho hbitých prstech ožijí v tanci smrti, diváci se sice smějí, ale je jasné, že se člověk všemožně snaží vytěsnit smrt z mysli.
Podle Matiji je smrt obecný a globální symbol. "Smrt je jedna z mých nejlepších přátel. Smrt je součástí všech," řekl v jednom rozhovoru loutkář. Absurdní kompozice plná rozmanitých poznámek, výkřiků a loutkového divadla nenechává diváka v klidu ani na chvíli. Je to představení mladého slovinského génia, představení, na které člověk myslí ještě dlouho po jeho konci. "Nedokážu si jinak vysvětlit jeho genialitu, než že ho v útlém mládí musel znásilnit nějaký materiál," zazněl výstižný komentář na adresu Matiji Solce na webu pražského Divadla Disk.
Představení i výstava fotografií je součástí právě probíhajícího studentského festivalu Náchodská Prima sezóna. Své snímky ve Slavii představuje 24 studentů. Podle pedagožky školy Miroslavy Velebilové práce vznikly na základě společných diskusí. "V první řadě dostali studenti zadání zamyslet se nad nějakým nesouladem, s nímž se měli možnost potýkat a pokusit se tento rozpor vyjádřit fotografií, případně myšlenku dotvořit formou koláže," uvedla. Tím vznikla kolekce pozoruhodných fotografií, které lze v galerii vidět do konce června.
Foto Hynek Šnajdar