Úmysl otevřít v Babiččině údolí v České Skalici – Ratibořicích první Muzeum českých herců spojené s hereckým domem zveřejnil v úterý režisér a scenárista Tomáš Magnusek. Při příležitosti představení tohoto projektu zavítala do pražského Hotelu Majestic Plaza plejáda herců, od těch nejstarších až po současné špičky naší herecké scény.
"Zatím takový projekt v České republice není a velmi tomu fandíme. Věříme, že to bude přínosné především pro návštěvníky i jako vzpomínka na herce," uvítal tuto inciativu prezident Herecké asociace Jiří Hromada.
První herecké muzeum vznikne v bývalé ubytovně zaměstnanců zámku, kam herecké legendy věnují předměty, které k nim nebo k jejich profesi neodmyslitelně patří. Mezi herci ochotnými muzeu věnovat své relikvie byli Martin Dejdar, Libuše Švormová, Regina Rázlová, Eva Hrušková, Ivan Vyskočil, Monika Trávníčková, Pavel Trávníček, Miluše Bittnerová, Antonín Hardt, Jan Kuželka, Otakar Brousek, Svatopluk Matyáš či Jaroslava Obermaierová, která zatoužila být v muzeu, prý "jako vycpanina".
Za celým projektem stojí režisér Tomáš Magnusek, který chce ponechat vzpomínky pro příští generace. Herecké muzeum by mělo být vzácné a zajímavé svými relikviemi, fotografiemi, rekvizitami, dokumenty a dalšími artefakty, které věnují právě herci.
Regina Rázlová bere tuto roli velmi vážně a věnuje své herecké zrcátko, které ji sloužilo 25 let a bez kterého neudělala ani ránu, a také třísku pro štěstí věnovanou od Zdeňka Štěpánka. Ivan Vyskočil přinesl scénář od J. K. Tyla, plný hambatých obrázků, které malovali kolegové. Jarka Obermaierová přinesla fotografie, na kterých je s Gustavem Husákem a také jídelní lístek ze seriálu Majora Zemana. Eva Hrušková věnuje do muzea šaty z různých pohádek. "Musím probrat šatník, ale kostýmy mám schované," pochlubila se Eva Hrušková, která pochází z České Skalice a bude to mít do Ratibořic blízko. Otakar Brousek prozradil, že v muzeu uvidí předměty svého otce a on věnuje klobouk. "Zrovna můj nejoblíbenější věnuji," dodal Brousek. Setkání se zúčastnila i nejmladší generace Jakub a Tereza Ticháčkovi, kteří si zahráli v poměrně malém věku v seriálu Stopy života od Tomáše Magnuska. Dorazila Miluše Bittnerová, která věnuje fotky a šátek ze seriálu. Martin Dejdar bude mít vlastní životopis, který byl vydán v jeho 28 letech. Setkání podpořila místopředsedkyně zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Soňa Marková.
První herecké muzeum hodlá Magnusek zpřístupnit už letos v červenci. Patronem a tváří muzea se stal Martin Dejdar, ten také shání s Tomášem Magnuskem potřebné finance na celé muzeum.